Swanson bakım kuramına temellendirilmiş bakımın infertil çiftlerin stres düzeyleri ve stresle başa çıkma yaklaşımlarına etkisi
The effect of care based on swanson care theory on the stress levels and stress coping approaches
  1. Tez No: 896324
  2. Yazar: BİLGESU ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TOPATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada infertil çiftlerin tedavi sürecinde Swanson Bakım Kuramına temellendirilmiş bakımın infertil çiftlerin stres düzeylerine ve stresle başa çıkma yaklaşımlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma tek kör randomize kontrollü deneysel bir müdahale araştırması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tüp bebek Merkezinde Temmuz 2022 – Haziran 2023 tarihleri arasında primer infertil tanısı almış ve yardımcı üreme teknikleri tedavisine başlayan 50 infertil çift ile yürütülmüştür. Çiftler 25 çift deney grubu ve 25 çift kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araştırma verileri; sosyodemografik veri formu, İnfertilite Stresi Ölçeği, İnfertilite Stresi ile Başa Çıkma Ölçeği formları uygulanarak elde edilmiştir. Veriler SPSS V28 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the effect of care based on Swanson Care Theory on the stress levels of infertile couples and their approaches to coping with stress. Method: This research was conducted as a single-blind randomized controlled experimental intervention study. The research was conducted at Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center In Vitro Fertilization Center between July 2022 and June 2023, with 50 infertile couples who were diagnosed as primary infertile and started assisted reproductive techniques treatment. The couples were divided into two groups: 25 couples in the experimental group and 25 couples in the control group. Research data; It was obtained by applying the Sociodemographic Data Form, Infertility Stress Scale, and Infertility Stress Coping Scale forms. Data were analyzed with SPSS V28.