شعر وليد الأعظمي ودوره في التربية الإسلامية
Velîd el-A'zamî'nin şiirleri ve İslâmî eğitimdeki rolü
  1. Tez No: 896325
  2. Yazar: MOHAMED ABDIRAHMAN ROBLEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURHAN ÇONKOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, Velîd el-A'zamî'nin şiirlerini inceleyip analiz etmektir. Dini konuların şiirlerinde önemli bir yer tutması nedeniyle, İslami eğitime olan katkısını anlamak hedeflenmektedir. Şiirlerinde İslam tarihinde önemli izler bırakmış şahsiyetlere edebi, şiirsel ve eğitici bir bakış açısıyla değinerek, kadim İslam medeniyetinin bayrağını taşıyan kişiliklere karşı günümüz gençliğinin farkındalığını artırmaya katkıda bulunmuştur. Velîd el-A'zamî, eğitim ve gelişim alanında olumlu ve ilham verici bir model olarak kabul edilir ve onun edebi ve eğitsel katkılarını anlamak ve İslam toplumuna katkılarını ve bu konudaki rolünü ortaya çıkarmak önem arz etmektedir. Çalışmamızı hazırlarken, bahsedilen amaçlara en doğru şekilde ulaşmak adına tanımlayıcı, analitik, analiz ve istatistik gibi kapsamlı ve bütünleştirici yöntemler benimsenmiştir. Bu çalışmanın en önemli sonuçlarından biri, Hz. Muhammed'in (s.a.v) kişiliğinin A'zamî'nin şiirlerinde önemli bir yer tutmasıdır. Şiirlerinde Hz. Peygamber'in hayatının ayrıntılarına yer vermiştir ve bunları yansıtmıştır. Ayrıca dini, millî ve toplumsal birçok konuya değinerek ilgi alanlarının, kültürünün ve toplumu inşa etme ve kapsamlı kalkınmaya ulaşmadaki derin vizyonunun çeşitliliğini yansıtmıştır. A'zamî, toplumda İslami değerleri ve ilkeleri teşvik eden entelektüel ve eğitimci figürleri tanımlama konusunda da önemli bir yere sahiptir. Şiirlerini okuyan kişi, onun dini ve milli mirasa bağlılığını, ahlaki ve dini açıdan geçmişe olan sadakatini hisseder. Şairle ilgili bir değerlendirme yapılması gerekseydi, onun Arap edebiyatında üçüncü sınıf şairler arasında zikretmemizin uygun olacağı kanaatini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to extrapolate and analyze the poetry of the poet Walid Al-Azami, with the aim of identifying his role in Islamic education, especially since the religious aspect occupies a large space in his poetry, as he deals with the Islamic figures who influenced Islamic history with a literary, poetic, and educational perspective that contributes to strengthening the generation's awareness of the predecessors who carried Banner of ancient Islamic civilization. Walid Al-Azami is considered a positive, inspiring model in the field of education and development, and it is important to understand his literary and educational contributions and explain his role in improving Islamic society. To achieve the goal of the study, a comprehensive integrative approach was adopted, including induction, description, analysis, and statistics. Among the most prominent findings of this study is that the character of the Prophet Muhammad - P B U H - has a great presence in Walid's poetry, as his poems documented the details of the Prophet's biography. He was also distinguished by his dealing with many religious, national and societal issues, which reflects the diversity of his interests and education, the deepening of his vision in building society and achieving comprehensive development. Al-Azami also describes intellectual and educational figures who promote Islamic values and principles in society. Anyone who examines his poetry notices his fanaticism toward heritage and his fanaticism towards ancestors in terms of morals and religion. If we had to make an evaluation of the poet, we believe that it would be appropriate to mention him among the third class of poets in Arabic literature.