Asghar Farhadi sinemasının Auteur kuramı çerçevesinde incelenmesi
Investigation of Asghar Farhadi cinema in the framework of Auteur theory
- Tez No: 896330
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Fotoğraf ve Video Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İran sineması, Şah döneminden başlayarak, 1979 İran İslam Devrimi ve sonrasında kaydettiği gelişme ile günümüz dünya sinema sektöründe, edindiği tecrübe ve kendine özgü sinema diliyle fark yaratarak uluslararası alanda sesini duyurma başarısını göstermiştir. İran sineması, coğrafi konumu itibariyle sahip olduğu kadim kültürü ve Fars edebiyatının etkisiyle kendi kültürel kodlarını yansıtırken, özellikle 1960'larda başlayarak günümüze değin yükselişini sürdürerek, İran yeni dalgası gibi kendi sinema pratikleri ekseninde bir üslup oluşturmuş ve dünya çapında yönetmenler yetiştirmiştir. Ve İran sineması, özellikle son elli yıllık süreçte bu yönetmenlerin inşa ettiği düşük bütçeli minimalist filmler aracılığı ile uluslararası başarılara imza atarken, dünya çapında da saygınlık kazanmıştır. Sunulan bu çalışmanın odağında, İran sinemasının önde gelen ve uluslararası başarıları ile kendinden söz ettiren yönetmenlerinden Asghar Farhadi 'nin sinema dili ve Auteur kimliği yer almaktadır. İnşa ettiği filmlerinde, kent soylu insanları merkezine alarak, sınıf çatışması, kadının toplumsal konumu, İslami yaşam pratikleri düzleminde ahlak, adalet ve vicdan gibi toplumsal kavramları, izleyiciye alan açarak ve onlara herhangi bir yargıyı dayatmadan sorgulatırken, kendine özgü sinematografik dilini de öne çıkarmıştır. Bu tez çalışması Asghar Farhadi' nin filmlerinde kullandığı sinematografik dili Auteur kuramı çerçevesinde incelemeyi amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
Iranian Cinema has demonstrated its success in making its voice heard internationally in the world cinema industry with the developments it has achieved starting from the Shah era, the 1979 Iranian Islamic Revolution, and thereafter, through its unique cinematic language and acquired experience. Reflecting its ancient culture and the influence of Persian literature due to its geographical location, Iranian cinema has continued its rise, especially from the 1960s to the present day, by reflecting its own cultural codes. It has embraced the cinema language known as the Iranian New Wave within its own cinema practices and has trained directors worldwide. Iranian cinema, especially in the last fifty years, has achieved international success through the low-budget minimalist films constructed by these directors and has gained respect worldwide. At the forefront of this study is the cinema language and Auteur identity of Asghar Farhadi, one of the leading directors of Iranian cinema who has made a name for himself internationally. Farhadi places bourgeois city dwellers at the centre of his films and opens up discussions on concepts such as class conflict, the social status of women, and moral, justice, and conscience within the context of Islamic life practices without imposing any judgment on the viewer, while also highlighting his unique cinematic language. The aim of this thesis is to examine the cinema language used by Asghar Farhadi in her films within the framework of Auteur theory.