İran yeni dalga akımı temelinde Asghar Farhadi filmlerinin analizi
Analysis of Asghar Farhadi movies on the basis of Iranian new wave cinema
- Tez No: 572217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİME NEŞE KAPLAN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
İranlı sinemacılar siyasi ve dini otoritelerin baskıcı politikaları, katı sansür uygulamaları, maddi kısıtlılıklar içerisinde İran Yeni Dalga Sineması şeklinde adlandırılan özgün bir sinema dili ortaya koyarak İran sinemasına bugünkü uluslararası alandaki tanınırlığını ve saygınlığını kazandırmıştır. Bu çalışmada İran Yeni dalga akımının ortaya çıkmasında ve gelişiminde etkili olan tarihi, siyasi, toplumsal koşulları ve gelişmeleri araştırmak, akımın temsil ettiği temel karakteristik özellikleri ortaya koymak amaçlanmıştır. İran yeni dalga akımının ortaya çıkışında büyük ölçüde ülkenin geçirdiği radikal siyasal ve toplumsal dönüşümlerin ve katı devlet denetimi ve sansür uygulamalarının etkili olduğu görülmüştür. İran Yeni Dalga filmlerinde tekrarlanan anlatısal ve biçimsel özellikler: günlük yaşamın içinden hikayeler, az sayıda karaktere dayalı sade bir olay örgüsü, amatör oyuncuların kullanımı, stüdyo yerine gerçek mekânların ve doğal ışıklandırmanın kullanımı, özel efekt, diegetik olmayan müzik gibi gerçeklik algısını bozacak destekleyici dış öğelerden kaçınılarak yaratılan gerçekçi yaklaşım, yetişkin dünyasının sorunlarını aktarmada çocuk karakterlerin kullanımı, İran'da kadının konumunu ortaya koyan temsil ediliş biçimleri olarak belirlenmiştir. Bu ortak özellikler içerik analizi yöntemiyle akımın üçüncü kuşak yönetmenlerinden Asghar Farhadi'nin filmlerinde tespit edilmiştir. İran Yeni Dalga sinemacıları birçok açıdan benzerlik gösteren ortak bir sinema dili ortaya koymuş olsalar da bu yönetmenlerin her biri auteur yönetmenler olup kendilerine has bir sinema üslubuna sahiptirler. Bu nedenle çalışmada Farhadi'nin sinemasına has unsurlara da değinilmiştir. Farhadi sinemasında tekrarlanan temel motifiler: yaşanacakların habercisi olan ve hikaye boyunca tekrarlanarak metaforik bir anlatım yaratan sembolik işaretler, ahlaki ikilemler, din, vicdan, adalet, insan ilişkilerinin karmaşık doğası gibi evrensel olgular üzerine sorgulamalar, geleneksel ve modern değerlerin çatışması, belirsizlik olgusu olarak ortaya çıkmaktadır. İran Yeni Dalga sineması içerisinde Farhadi sinemasını özgün kılan en önemli özelliklerin evrensel olguları yerel bir düzlemde aktaran sinema dili ve kırsal yaşam yerine, geleneksellik modernite çatışması, sınıf problemleri, toplumsal cinsiyet sorunları gibi çağdaş İran'ın kentsel sorunlarına odaklanan anlatı yapısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Iranian filmmakers have Iranian cinema gained today's recognition and prestige in the international arena by presenting a unique film language called Iranian New Wave under the repressive policies, strict censorship, and material constraints imposed by political and religious authorities. This study is aimed to investigate the historical, political and social conditions and incidents that are effective in the emergence and development of Iranian New Wave and to reveal the main characteristic feature of this movement that represented in the films. It seemed that radical, political and social transformations of the country and strict state control and censorship practices were effective in the emergence of Iranian wave. Repetitive narrative and formal features in Iranian New Wave films: stories from everyday life, simple plot based on a small number of characters, the use of amateur actors, the use of real venues and natural lighting instead of the studio, special effects, non-diegetic music like the realistic approach created by avoiding external elements that would disrupt the perception of reality, the use of child characters in conveying the problems of the adult world, representation of women's position in Iran. These common features were identified by the content analysis method in the films of Asghar Farhadi, one of the third-generation directors of the movement. Although Iranian New Wave filmmakers have put forward a common cinematic language that is similar in many respects, each of these directors is auteur directors and has their own style of cinema. Therefore, in the study, elements specific to Farhadi's cinema were also mentioned. The basic motifs repeated in the cinema of Farhadi are: symbolic signs that are the precursors of the things to be experienced and creating a metaphorical narrative by repeating throughout the story, moral dilemmas, interrogations on universal phenomena such as religion, conscience, justice, complex nature of human relations, conflict of traditional and modern values, and uncertainty. The most important features that make the cinema of Farhadi unique in the Iranian New Wave are the language of cinema that conveys universal phenomena at a local level and traditional narrative structure that focuses on the urban problems of contemporary Iran instead of rural life, such as the conflict of modernity- traditionality, class problems, and social gender issues.