Analyzing the delayed effects of natural gas prices on electricity pricing in the Turkish day-ahead market after the pandemic
Pandemi sonrası Türkiye gün öncesi piyasasında doğal gaz fiyatlarının elektrik fiyatlandırması üzerindeki gecikmeli etkilerinin analizi
  1. Tez No: 896338
  2. Yazar: BETÜL ELİF ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, pandemi ve bölgesel çatışmalar nedeniyle doğal gaz fiyatlarında önemli artışlar yaşayan Türkiye'de doğal gaz ve elektrik fiyatları arasındaki ilişki incelenmektedir. Türkiye'de elektrik ve doğal gaz için referans fiyatların belirlenmesi, Enerji Borsası tarafından işletilen şeffaf piyasalar aracılığıyla kolaylaştırılmaktadır. Bu araştırma, EPİAŞ şeffaflık platformundan elde edilen verileri kullanarak, doğal gaz fiyatlarındaki ani artışların elektrik fiyatları üzerindeki etkileri arasındaki zamansal ilişkiyi belirlemek için regresyon teknikleri kullanmaktadır. Daha önce yapılan çalışmalar, doğal gaz fiyatlarındaki artışın, bir ülkenin enerji arzındaki doğal gaz oranına bağlı olarak elektrik fiyatlarını gecikmeli olarak etkilediğini göstermiştir. Bu araştırma, COVID-19 sonrası Türkiye enerji piyasasında doğal gaz fiyatlarının elektrik fiyatları üzerindeki zaman gecikmeli etkisini değerlendirmek için benzer bir metodoloji uygulamaktadır. Ortalama mutlak hata, ortalama kare hata, ortalama mutlak yüzde hata ve ortalama yüzde hata gibi ölçütler, bulguları doğrulamaktadır. Sonuçlar, Türkiye'de doğal gaz ve elektrik fiyatları arasındaki korelasyonda seksen beş günlük bir gecikme olduğunu göstermektedir. Bu gecikme, hata azaltma açısından tahmin doğruluğunu %16,17'ye kadar artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the correlation between natural gas and electricity prices in Türkiye, which has experienced significant spikes in natural gas prices due to the pandemic and regional conflicts. The determination of reference prices for electricity and natural gas in Türkiye is facilitated by transparent markets operated by the Energy Exchange. Using data from the EXIST transparency platform, this research employs regression techniques to determine the temporal relationship between abrupt increases in natural gas prices and their impact on electricity prices. Prior studies have shown that elevated natural gas prices affect electricity prices with a delay, depending on the proportion of natural gas in a country's energy supply. This research applies a similar methodology to assess the time-lag effect of natural gas prices on electricity prices within the Turkish energy market post-COVID-19. Metrics such as mean absolute error, mean square error, mean absolute percent error, and mean percent error validate the findings. The results demonstrate a eightyfive-day time lag in the correlation between natural gas and electricity prices in Türkiye. This delay improves forecasting accuracy by up to 16.17% in terms of error reduction.