Cypermethrinin Pimpla turionellae L. (Hym.; Ichneumonidae), toplam protein, lipit ve karbonhidrat miktarı ile hemositlerine etkisi
Effects of Cypermethrin on total protein, lipid, carbohydrate content and hemocyte of Pimpla turionellae L.(Hym.; Ichneumonidae)
  1. Tez No: 149857
  2. Yazar: OLGA SAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEVZİ UÇKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET CYPERMETHRİNİN Pimpla turionellae L. (Hym.; Ichneumonidae), TOPLAM PROTEİN, LİPİT ve KARBOHİDRAT MİKTARI İLE HEMOSİTLERİNE ETKİSİ Olga SAK Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı (Doktora Tezi / Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Fevzi UÇKAN) Balıkesir, 2004 İdiobiont, soliter ve pupal endoparazitoit Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) 'mn yetiştirilmesinde konak tür olarak Büyük Balmumu Güvesi, Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) kullanıldı. G. mellonella son evre larvalarına besin içinde verilen cypermethrinin konağın puplaşmasına, P. turionellae 'mn toplam vücut ağırlığına, metabolit miktarlarına ve hemositleri üzerine etkileri 25 ± 2 °C sıcaklık, % 60 ± 5 nispi nem ve 12:12 (Aydınlık: Karanlık) fotoperiyot uygulanan laboratuar şartlarında incelendi. Konağa verilen cypermethrinin dozu arttıkça larval gelişim ve puplaşma süresi gecikti, puplaşma yüzdesi azaldı. Ortalama Puplaşma Doz Değeri (PD50), probit analizine göre 176 ppm olarak belirlendi. P. turionellae ile yapılan bütün deneylerde cypermethrin PD50 değerinin altında, dört faklı dozda (20, 50, 100 ve 150 ppm) konak son evre larvalarına besin içinde verildi. Cypermethrinli ortamda yetiştirilen konak larvalarından elde edilen puplar P. turionellae dişileri tarafından parazitletildi. Parazitoite ait son evre larva, pup, ergin erkek ve dişi bireyler tartıldıktan sonra toplam glikojen, protein ve lipit miktarları belirlendi. Hemosit çalışmalarında ise parazitoite ait son evre larvalar kullanıldı. P. turionellae'da cypermethrin uygulaması yüksek dozlarda erkek ve dişiler hariç larva ve pup evrelerinde vücut ağırlığını önemli oranda azalttı. Cypermethrin glikojen değerlerinde sadece dişilerde, lipit ve protein değerlerinde ise sadece larva evresinde önemli oranda azalmaya neden oldu. Metabolitlerde görülen azalma evre/eşeye göre; glikojen, protein ve lipit için sırasıyla dişi>pup>erkek>larva, larva>erkek>pup>dişi ve larva>pup>ergin şeklindeydi. Cypermethrin uygulaması hemositlerde mitotik aktivitede azalma, apoptozis ve mikroçekirdek oluşumunda ise artmaya neden oldu. Ancak, mikroçekirdek oluşumunda görülen artma istatistiksel olarak anlamlı değildi. Cypermethrin ve diğer insektisitlerin parazitoitler üzerindeki fizyolojik etkilerinin belirlenmesi parazitoitin biyolojik kontrol çalışmalarındaki etkinliğini arttıracaktır. Bununla birlikte sonuçlarımız biyolojik kontrol uygulamaları, çevre ve insan sağlığı araştırmalarına katkıda bulunacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Pimpla turionellae I cypermethrin / protein / glikojen / lipit / hemosit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF CYPERMETHRIN ON TOTAL PROTEIN, LIPID, CARBOHYDRATE CONTENT AND HEMOCYTE OF Pimpla turionellae L. (Hym.; Ichneumonidae) Olga SAK Balıkesir University, Institue of Science, Department of Biology (Ph. D. Thesis / Supervisor: Ass. Prof. Dr. Fevzi UÇKAN) Bahkesir-Turkey, 2004 Idiobiont, solitary, and pupal endoparasitiod Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) was reared on greater wax moth, Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae). The effects of cypermethrin applied to host last instars via diet on the pupation of G. mellonella and total body.weight, metabolite content and hemocyte of P. turionellae were investigated at 25 ± 2 °C, 60 ± 5 % relative humidity and a photoperiod of 12:12 h (Light: Dark). Developmental and pupation time of host larvae delayed and percent pupation decreased gradually with increasing doses of cypermethrin. The median pupation dose (PD5o) of cypermethrin was calculated as 176 ppm according to probit analysis. G. mellonella last instars were exposed to four different doses (20, 50, 100, and 150 ppm) of cypermethrin below PD50 value to evaluate the effect of insecticide on P. turionellae. Larvae exposed to cypermethrin were removed from the diet and those pupated were parasitized by P. turionellae females. Parasitoid last instars, pupae, and adult males and females maintained from parasitized host pupae were fresh-weighted and used in glycogen, protein, and lipid analyses. Parasitoid last instars were used in hemocyte investigations. Cypermethrin treatment significantly reduced body weight of larvae and pupae but not males and females, of P. turionellae at higher doses. Females showed a significant decrease in only glycogen content whereas the decline in protein and lipid content was only significant in larvae. The decline in metabolites was stage/sex-wise in the order; female>pupa>male>larva for glycogen, larva>male>pupa>female for protein, and larva>pupa>adults for lipid. Cypermethrin exposure reduced mitotic activity whereas increased apoptosis and micronuclei formation in hemocytes. However, the increase in micronuclei formation was not significant. The assessment of physiological effects that cypermethrin and other insecticides have on natural enemies will determine the effectiveness of parasitoids in biological control programs. Moreover, our results will also contribute to biological control applications, environmental and human health studies. KEY WORDS: Pimpla turionellae I cypermethrin./ protein / glycogen / lipid / hemocyte. Ill