Akıllı şehir uygulamaları için gizliliği koruyan blok zincir tabanlı yeni bir mimari
A novel privacy-preserving blockchain based architecture for smart city applications
- Tez No: 896344
- Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURIYEV, DR. BORA BUĞRA SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda Nesnelerin İnterneti (IoT), fog-edge bilişim, 5G ve 6G gibi teknolojilerin gelişimi sürdürülebilir akıllı şehir uygulamaları için önemli yenilikler olarak ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, IoT tabanlı sistemlerle akıllı şehir ağı oluşturmak için kullanılan yöntemler birçok standart çözüm sunsa da, izlenebilirlik, denetlenebilirlik ve güvenlik sorunlarından muzdariptir ve ölçeklenebilir merkezi olmayan bir çözüm gerektirir. Bu çalışmada, sürdürülebilir, güvenli IoT tabanlı 5G özellikli bir akıllı şehir ağı için hafif bir blok zinciri tabanlı kavramsal çerçeve önerilmiştir. Önerilen mimari katman tabanlıdır ve IoT tabanlı bir uç ağ, zincir dışı sis düğümü ve akıllı sözleşme entegre sistemi ile yüksek performansa ve minimum işlem yüküne sahiptir. Ayrıca, zincir dışı sis düğümünde kriptografik protokoller kullanılarak sistem ve yetkili kullanıcı güvenliği sağlanmaktadır. Ayrıca akıllı sözleşmeler, Gezegenler arası dosya sistemleri (IPFS) dağıtım katmanına entegre edilerek performanstan ödün vermeden çifte güvenlik sağlanmış ve matematiksel mimari modeli gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the development of technologies such as the Internet of Things (IoT), fog-edge computing, 5G, and 6G has emerged as important innovations for sustainable smart city applications. However, although the methods used to create a smart city network with IoT-based systems offer many standard solutions, they suffer from traceability, auditability, and security issues and require a scalable decentralized solution. In this study, we propose a lightweight blockchain-based conceptual framework for a sustainable, secure IoT-based 5G-enabled smart city network. The proposed architecture is layer-based and has high performance and minimum transaction payload with an IoT-based edge network, off-chain fog node, and smart contract integrated system. Moreover, system and authorized user security are ensured using cryptographic protocols in the off-chain fog node. Furthermore, double security is ensured without sacrificing performance by integrating smart contracts, Interplanetary file systems (IPFS) in the distribution layer, and its mathematical architecture model has been shown.