Acil servise nefes darlığı ve göğüs ağrısı ile başvuran tanılı kalp yetmezliği olan, akut kardiyojenik akciğer ödemi kliniğindeki hipertansif hastaların tansiyon kontrolünde kullanılan antihipertansif ajanların etkinliğinin gözlemsel olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 896343
  2. Yazar: FURKAN YAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KARACABEY, DR. EMİR ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, akut kardiyojenik akciğer ödemi ve hipertansiyon tanısı konmuş kalp yetmezliği hastalarında intravenöz nitrogliserin ve urapidil'in tansiyon kontrolü üzerindeki etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Ayrıca bu iki ilacın klinik sonuçları, yan etkileri ve hemodinamik stabilizasyon üzerindeki farklılıklarını incelemektir. Yöntem Bu tek merkezli, prospektif gözlemsel çalışma, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde, Haziran 2023 ile Şubat 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya, kronik kalp yetmezliği ve akut kardiyojenik akciğer ödemi ile hipertansiyon tanısı almış 18 yaş üzeri hastalar dahil edilmiştir. Hastalar nitrogliserin ve urapidil tedavisi alan iki gruba ayrılmış ve demografik verileri, kan basıncı değerleri, taşikardi gelişimi ve klinik sonuçlar açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular Nitrogliserin ve urapidil tedavisi alan hastalar arasında kan basıncı kontrolünde fark gözlemlenmiştir. Urapidil, özellikle tedavinin ilk saatlerinde kan basıncını daha hızlı düşürmüş, ancak taşikardi gelişimi açısından daha yüksek oranlar gözlemlenmiştir. Urapidil grubundaki hastaların yoğun bakım ihtiyacı, nitrogliserin grubuna göre daha fazla olmuş, ancak uzun vadeli klinik sonuçlar benzer bulunmuştur. Sonuç Nitrogliserin ve urapidil, akut kardiyojenik akciğer ödemi olan hipertansif hastalarda etkili tansiyon kontrolü sağlamaktadır. Ancak urapidil, taşikardi riski ve yoğun bakım ihtiyacı açısından dikkat gerektiren bir tedavi olup, bu bağlamda nitrogliserine göre daha fazla izleme gerektirmektedir. Urapidil'in kan basıncı üzerindeki hızlı etkisi olumlu bir özellik olsa da, taşikardi kontrolünde nitrogliserin daha avantajlı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler Akut kardiyojenik akciğer ödemi, hipertansiyon, kalp yetmezliği, nitrogliserin, urapidil, tansiyon kontrolü, taşikardi, hemodinamik stabilite.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to compare the efficacy of intravenous nitroglycerin and urapidil in blood pressure control in patients diagnosed with acute cardiogenic pulmonary edema and hypertension. Additionally, it aims to investigate the differences between these two drugs in terms of clinical outcomes, side effects, and hemodynamic stabilization. Methodology This single-center, prospective observational study was conducted at the Marmara University Pendik Education and Research Hospital Emergency Department between June 2023 and February 2024. The study included patients over 18 years old diagnosed with chronic heart failure, acute cardiogenic pulmonary edema, and hypertension. Patients were divided into two groups receiving either nitroglycerin or urapidil, and were compared in terms of demographic data, blood pressure values, development of tachycardia, and clinical outcomes. Results There were notable differences between the groups in terms of blood pressure control. Urapidil demonstrated faster blood pressure reduction, particularly in the first hours of treatment, but a higher incidence of tachycardia was observed. Patients in the urapidil group also had a greater need for intensive care compared to those in the nitroglycerin group, though long-term clinical outcomes were similar. Conclusion Both nitroglycerin and urapidil effectively control blood pressure in hypertensive patients with acute cardiogenic pulmonary edema. However, urapidil requires careful monitoring due to the higher risk of tachycardia and increased need for intensive care. While urapidil's rapid effect on blood pressure is advantageous, nitroglycerin has been found to be superior in controlling tachycardia. Keywords Acute cardiogenic pulmonary edema, hypertension, heart failure, nitroglycerin, urapidil, blood pressure control, tachycardia, hemodynamic stabilization.