The syntactic analysis of religious buildings in the Kuzguncuk district
Kuzguncuk semtindeki dini binaların sözdizimsel analizi
  1. Tez No: 896348
  2. Yazar: İREM EZGİ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
İstanbul, tarihi ve ticari önemiyle bilinir ve birçok farklı kültür ve inanca ev sahipliği yapmıştır. Kültür ve din çeşitliliğinin yoğun olduğu mahallelerden biri de Boğaz'ın Anadolu yakasında yer alan Kuzguncuk'tur. Yüzyıllardır Yahudiler, Ermeniler, Türkler ve Rumlar bu mahallede bir arada yaşamış ve kültürel izlerini burada bırakmışlardır. Bu kültürel çeşitliliğin yansıması, her toplumun kendi dini binasını inşa etmesiyle kentsel ölçekte kendini göstermektedir. Bu çok dinli ve çok kültürlü yapının mimari açıdan incelenmesi ve bu mahalledeki ritüel mekânların algısının anlaşılması, burada gözlemlenen hoşgörüye dayalı sosyal etkileşimlerin nedenlerini açıklamak için kilit öneme sahiptir. Bu çalışma, Kuzguncuk'ta İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık dinlerine ait dört dini binanın sentaktik analizini yapmayı amaçlamaktadır: Kuzguncuk Camii, Bet Yaakov Sinagogu, Agios Panteleimon Rum Ortodoks Kilisesi ve Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi. Her bina, birbirlerinden farklı mimari özellikler sergilemekte olup, ait oldukları dini kuralların somutlaşmış halidir. Bu yapılar, mimari özellikleriyle insanların bu mekânlardaki rolünü belirlemektedir. Bu çalışmanın hipotezi, Kuzguncuk'taki ritüel mekânların mimari özelliklerinin bireylerin mekân algısını önemli ölçüde etkilediğidir. Camilerin büyük ibadet alanları ve minimal iç bölünmeleri ile açık mimari düzeni, esnek ibadet ritüellerini ve toplumsal buluşmaları teşvik eden davetkâr bir ortam yaratır. Buna karşılık, kilise ve sinagogların mimari tasarımı genellikle daha kapalı, hiyerarşik bir yapıyı yansıtarak, içe dönük bir ibadet biçimini vurgular. Bu çalışma, camiler, kiliseler ve sinagoglar arasındaki bu mekânsal yapılandırma ve mimari özellik farklılıklarının, Kuzguncuk'taki her ritüel mekân için belirlenen dört noktada mekânsal entegrasyon, bağlantı ve erişilebilirlik açısından yansıtılacağını öngörmektedir. Mekân dizimi analizi, bu farklılıkları nicel olarak belirleyecek ve bu yapıların mimari özelliklerinin farklı sosyal etkileşimler ve topluluk dinamiklerini nasıl şekillendirdiğini ortaya koyacaktır. Ayrıca, çalışma, dini mimarinin kentsel sosyal yapı ve algısal deneyim üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ve bu yapıların geniş kentsel bağlamda nasıl etkileşimde bulunduğunu önermektedir. Bu tezin saha çalışması, Kuzguncuk mahallesinde bulunan dört ritüel alanın analizini içermektedir. Bu alanların ölçekli mimari çizimlerine DWG formatında erişilmiş ve planların ayrıntılı olarak iyileştirilmesi için yerinde ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Syntax 2D programı kullanılarak yapılan analizler, alanın bireyler üzerindeki algısal etkilerini detaylandırmış ve bu alanların iç ve çevresel bağlantılar yoluyla genel kullanışlılığını optimize etme fırsatları sunmuştur. Çalışma, yapıların içi ve dışı olmak üzere dört noktada algıyı incelemeyi amaçlamıştır: iç mekanın merkezi, bahçe, giriş kapısı ve en yakın yol kavşağı. Bu noktalardan alınan ölçümler, mimari unsurların ziyaretçi hareketleri, görüş hatları ve genel mekânsal deneyim üzerindeki etkisini analiz etmeye yardımcı olmuştur. Mekân dizimi analizinin sonuçları, Kuzguncuk'taki ritüel mekânların mimari özelliklerinin mekânsal algı ve sosyal etkileşimler üzerinde önemli bir etkisi olduğunu desteklemektedir. Analiz, Agios Panteleimon Rum Ortodoks Kilisesi'nin geniş izovist alanları ve yüksek entegrasyon değerleri ile daha açık ve erişilebilir bir alan olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşılık, Kuzguncuk Cami'nin düşük entegrasyon ve bağlantı değerleri, bu mekanın daha az etkileşimli ve erişilebilir olduğunu göstermektedir. Bet Yaakov Sinagogu'nun yüksek derinlik değerleri ve sınırlı görünürlük parametreleri, bu mekanın daha özel ve dışa kapalı bir ibadet alanı olarak algılandığını ortaya koymuştur. Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi ise daha düşük mekânsal entegrasyon ve bağlantı düzeylerine sahip olup, daha özel bir ibadet alanı yaratmaktadır. Bu bulgular, bu dini yapıların mimari tasarımının Kuzguncuk'taki topluluk dinamikleri ve sosyal etkileşimleri şekillendirmede önemli bir rol oynadığını göstermekte ve kentsel planlama ve topluluk inşasında mimari ve mekânsal faktörlerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Istanbul, known for its historical and commercial significance, has hosted a multitude of cultures and beliefs. One of the neighborhoods with a high concentration of cultural and religious diversity is Kuzguncuk, located on the Asian side of the Bosphorus. For centuries, Jews, Armenians, Turks, and Greeks have coexisted in this district, leaving cultural imprints that manifest in the urban landscape through the construction of their religious buildings. Examining this multi-religious and multicultural structure from an architectural perspective and understanding the perception of ritual spaces in this neighborhood is crucial for explaining the tolerance-based social interactions observed here. This study focuses on the Islamic, Jewish, and Christian buildings in Kuzguncuk. It aims to conduct a syntactic analysis of four buildings representing three different religions in Kuzguncuk: The Kuzguncuk Mosque, Bet Yaakov Synagogue, Agios Panteleimon Greek Orthodox Church, and Surp Krikor Lusavoric Armenian Church. Each building, with its unique architectural features, conveys a message to human perception and represents a place in the community's collective memory. These buildings embody the tangible expression of the religious doctrines to which they belong, determining the role of individuals within these spaces through their architectural characteristics. This study hypothesises that the architectural features of ritual spaces in Kuzguncuk significantly impact an individual's perception of space. The open architectural layout of mosques, with their large prayer halls and minimal internal divisions, creates a welcoming environment that promotes flexibility in worship rituals and communal gatherings. In contrast, the architectural design of churches and synagogues often reflects a more closed, hierarchical structure with divided internal spaces, emphasizing a more inward-looking form of worship. This study hypothesizes that these differences in spatial configuration and architectural features between mosques, churches, and synagogues will be reflected in terms of spatial integration, connectivity, and accessibility at four designated points for each ritual space in Kuzguncuk. The spatial syntax analysis is expected to quantify these differences and reveal how the architectural characteristics of these buildings shape different social interactions and community dynamics. Furthermore, the study proposes that religious architecture significantly impacts the urban social structure and perceptual experience, influencing how communities interact within these spaces and in the broader urban context. The field study involved analysing four ritual spaces in the Kuzguncuk neighborhood. Scaled architectural drawings were obtained in DWG format, followed by detailed on-site visits to refine the plans. Using the Syntax 2D program, the perceptual effects of these spaces on individuals were detailed, offering opportunities to optimize the general usability of these areas through internal and environmental connections. The study examined perception at four points inside and outside the buildings: the center of the interior, the garden, the entrance gate, and the nearest intersection. Measurements from these points helped analyze the impact of architectural elements on visitor movements, sightlines, and overall spatial experience. The results of the spatial syntax analysis support the hypothesis that the architectural features of ritual spaces in Kuzguncuk significantly impact spatial perception and social interactions. The analysis revealed that the Agios Panteleimon Greek Orthodox Church, with its large isovist areas and high integration values, is a more open and accessible space. In contrast, the Kuzguncuk Mosque, with low integration and connectivity values, is a less interactive and accessible space. The high depth values and limited visibility parameters of Bet Yaakov Synagogue indicate that it is perceived as a more private and secluded worship space. The Surp Krikor Lusavoric Armenian Church also has lower spatial integration and connectivity levels, creating a more private worship environment. These findings suggest that the architectural design of these religious buildings plays a crucial role in shaping community dynamics and social interactions within Kuzguncuk, highlighting the importance of considering architectural and spatial factors in urban planning and community building.