Performatif cinsiyet ve oyun kültürü: League of legends'da toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve feminist eleştiri
Performative gender and game culture: Gender inequality and feminist criticism in league of legends
  1. Tez No: 896349
  2. Yazar: CEYDA KENAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, dijital oyunlar ve toplumsal cinsiyet dinamikleri arasındaki ilişkiyi, çok oyunculu çevrim içi savaş arenası (MOBA) türündeki oyunlardan League of Legends (LoL) üzerinden incelemektedir. Dijital oyunlar, kültürün bir parçası olarak toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden üretildiği ve performe edildiği alanlar olarak karşımıza çıkar. Judith Butler'ın toplumsal cinsiyetin performatif doğasına ilişkin teorisi, bu bağlamda kadın oyuncuların oyun içi deneyimlerini anlamada kritik bir çerçeve sunmaktadır. LoL'de kadın şampiyonların genellikle destek veya büyücü rollerinde tasvir edilmesi, cinsiyetçi stereotiplerin dijital ortamda yeniden üretildiğini gösterir. Ayrıca, kadın oyuncuların cinsiyetlerinden kaynaklanan ayrımcılıkla ve cinsiyetçi söylemlerle karşılaşmaları, oyunun toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle nasıl iç içe geçtiğini ortaya koymaktadır. Araştırmada, kartopu örneklem yöntemiyle Türkiye'nin farklı şehirlerinden (İstanbul, Kırklareli, Kocaeli ve İzmir) 10 kadın oyuncu ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Niteliksel araştırma yöntemi ve dijital etnografi kullanılarak, kadın oyuncuların deneyimleri analiz edilmiştir. Bu yöntemler, dijital oyun dünyasında toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl performe edildiğini ve yeniden üretildiğini derinlemesine inceleme fırsatı sunmuştur. Dijital oyunların artan popülaritesi, bu alanın sosyal bilimler tarafından ele alınmasını gerekli kılmıştır. Bu kapsamda, dijital oyunlara yönelik akademik ilginin ve ludoloji alanının gelişimi de bu çalışmanın zeminini oluşturur.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between digital games and gender dynamics through the multiplayer online battle arena (MOBA) game League of Legends (LoL). Digital games are spaces where gender roles are reproduced and performed as part of culture. Judith Butler's theory on the performative nature of gender provides a critical framework for understanding the in-game experiences of female players in this context. The fact that female champions in LoL are often portrayed in support or mage roles indicates that sexist stereotypes are reproduced in the digital environment. In addition, female players' encounters with discrimination and sexist discourses due to their gender reveal how the game is intertwined with gender inequality. In the research, in-depth interviews were conducted with 10 female players from different cities of Turkey (Istanbul, Kirklareli, Kocaeli and Izmir) using the snowball sampling method. The experiences of female players were analyzed using qualitative research methods and digital ethnography. These methods have provided an opportunity to deeply examine how gender roles are performed and reproduced in the digital game world. The increasing popularity of digital games has necessitated the consideration of this field by social sciences. In this context, the development of academic interest in digital games and the field of ludology also form the basis of this study.