The impact of storytelling on the development of foreign language skills among adult learners
Yetişkin öğrencilerde yabancı dil becerilerinin gelişiminde hikâye anlatımının etkisi
  1. Tez No: 896347
  2. Yazar: GİZEM SALAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BETÜL TOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma yetişkin öğrenciler arasında ikinci dil becerilerinin gelişiminde hikaye anlatıcılığının etkisini incelemiştir. Çalışma karma yöntemli (hem nicel hem de nitel) bir araştırma tasarımı kullanmıştır. Ayrıca, çalışmada Erciyes Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'ndan 16 lisans EFL öğrencisinden oluşan bir örneklemden veri toplamak için Başarı Testi, Öğrenme İçin Motivasyon Stratejileri Anketi (MSLQ) ve yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılmıştır. Başarı Testi ve MSLQ nicel verileri toplamak için kullanılırken nitel veriler Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak toplanmıştır. Görüşme formundaki maddeler çalışmanın amaçlarından türetilmiştir. Nicel veriler SPSS yazılım sürüm 25.0 yardımıyla betimsel istatistik ve regresyon analizi modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Başarı testinden elde edilen sonuçlar hikaye anlatıcılığının yetişkin İngilizce dil öğrenenlerin dil yeterlilik düzeyini ortalama MD = 27.000 puan (SD = 8.485) oranında iyileştirmede etkili olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the impact of storytelling on the development of second language skills among adult learners. It was guided by two research questions that examined whether storytelling is an effective tool in improving the language proficiency level of adult English language learners and whether there is a significant effect of storytelling on adult learning motivation. The study employed a mixed method (both quantitative and qualitative) research design. Moreover, the study used an Achievement Test, Motivated Strategies for Learning Questionnaire (MSLQ), and a semi-structuredinterview form to collect data from a sample of 16 undergraduate EFL students from the School of Foreign Languages at Erciyes University. The Achievement Test and MSLQ were used to collect quantitative data while qualitative data was collected using the Semi-Structured Interview Form. The items in the interview form were derived from the objectives of the study. The quantitative data was analysed using descriptive statistics and regression analysis model with the aid of SPSS software version 25.0.The results from the achievement test proved thatstorytelling is effective in improving the language proficiency level of adult English language learners by an average of MD= 27.000 points (SD = 8.485).