Milletlerarası ticari tahkimde tanıma ve tenfize direnme hakkının bir sınırı olarak hakkın kötüye kullanılması yasağı
  1. Tez No: 896350
  2. Yazar: MEHMET ALİ TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KOCASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Yabancı hakem kararlarının tanınması ve tenfizi, milletlerarası ticari tahkimin en mühim meselelerinden birini teşkil etmektedir. Öyle ki, hakem kararlarının uluslararası dolaşım kabiliyetinin tahkimin bu denli tercih edilen bir uyuşmazlık çözüm yöntemini teşkil etmesinin temel nedeni olduğu ifade edilmektedir. Bu bağlamda, lehine hakem kararı elde etmiş bir tarafın ilgili hakem kararının tanınması ve tenfizini talep etme hakkı gerek New York Konvansiyonu gerekse 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun hükümlerinde öncelenmiş ve korunmuştur. Ancak bu hak mutlak bir korumayı haiz olmayıp bu hakkın sınırını, tanıma ve tenfize direnme hakkı oluşturmaktadır. Her ne kadar düzenlendiği hükümlerde tanıma ve tenfize direnme hakkı, hak sahibinin tahkim sürecinin önceki aşamalarındaki davranışları bağlamında açık bir şekilde sınırlandırılmamış olsa da bu hakkın kullanımına izin verilmesi bazı hâllerde hakkaniyete aykırı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu bağlamda çalışmada, hukukumuzda her hakkın olası bir sınırını oluşturan hakkın kötüye kullanılması yasağının tanıma ve tenfize direnme hakkı üzerindeki etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The recognition and enforcement of foreign arbitral awards is one of the most important issues in international commercial arbitration. In fact, it is argued that the international circulation of arbitral awards is the main reason why arbitration is such a preferred method of dispute resolution. In this context, the right of a party who has obtained an arbitral award in his favour to seek recognition and enforcement of the award is prioritised and protected by both the New York Convention and Turkish Law No. 5718 on Private International Law and Procedural Law. However, this right does not enjoy absolute protection and the right to resist recognition and enforcement constitutes the limit thereof. Although the right to resist recognition and enforcement is not limited by an explicit provision in relation to the conducts of the defendant during the previous stages of the arbitration, allowing the exercise of this right may lead to unfair results in certain cases. Against this background, this study analyses the effect of the prohibition of abuse of rights, which constitutes a possible limit to any right under Turkish law, on the right to resist recognition and enforcement.