Binyat û tema di romana Labîrenta Cinan da
Labîrenta Cinan romanında yapı ve tema
- Tez No: 896351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Roman yazınsal bir tür olarak anlatmaya bağlı metinler içerisinde yer alır. İnsan ilişkilerini olaylar üzerinden anlatan bu edebi tür, kurmaca bir dünya inşa eder. Yazar yeni bir dünya kurarken estetik duyguyu uyandırır. O gözlem, düşünce, hayal ve duygularını anlatıya dahil ederek dil biçiminde gösterir. Düşünsel içerik ve heyecansal bağlanım sanatsal edebiyatın varlık sebebidir. Yapı, dil ve içeriğe bağlı olarak meydana gelen yazınsal metin bütünsel olarak incelenmelidir. Yazınsal inceleme, biçim ve içerik ilişkisinin açıklanması ve değerlendirilmesidir. Yazınsal metinlerin anlaşılması ve değerlendirilmesi birbiriyle ilişkisi olan unsurlarına bağlıdır. Anlatıdaki zaman, mekan, tema, kişi, olay örgüsü, bakış açısı insanın duygu ve düşüncelerini gösterir. Bu çalışmanın konusu olan yapı ve temaya bağlı unsurlar üzerinde detaylı olarak duruldu. Edebiyat metnini çözümleme, edebiyat metnine kaynak sağlaması, okuyucu ile eser arasında ilişki kurması, sanatsal eserin anlaşılmasını kolaylaştırması ve yeni kavramlar getirmesinden dolayı önemlidir. Hesenê Metê'nin Labîrenta Cinan romanı roman teorisi bilgisi ve metin çözümleme yöntemi ile incelendi. Geniş bir bakış açısıyla bu çalışma ele alındığında roman inceleme yöntemlerinin dışına çıkılmadan çözümleme yapıldı. Bu çalışmanın amacı roman unsurlarını zaman, mekan, tema, kişi, bakış açısı, anlatıcı düzlemi ve anlatım teknikleri açısından incelemektir.
Özet (Çeviri)
As a literary genre, the novel is included in narrative texts. This literary genre, which describes human relations through events, constructs a fictional world. The author awakens the aesthetic sense while building a new world. He shows his observations, thoughts, dreams and feelings in the form of language by including them in the narrative. The intellectual content and emotional attachment are the raison d'être of artistic literature. The literary text, which is formed depending on structure, language and content, should be analysed holistically. Literary analysis is the explanation and evaluation of the relationship between form and content. The understanding and evaluation of literary texts depend on their interrelated elements. Time, place, theme, person, plot, point of view in the narrative show the feelings and thoughts of people. The elements related to the structure and theme, which are the subject of this study, were emphasised in detail. Analysing a literary text is important because it provides a source for the literary text, establishes a relationship between the reader and the work, facilitates the understanding of the artistic work and introduces new concepts. Hesenê Metê's novel Labîrenta Cinan was analysed with the knowledge of novel theory and text analysis method. From a broad perspective, this study was analysed without going beyond the novel analysis methods. The aim of this study is to analyse the elements of the novel in terms of time, space, theme, person, point of view, narrator plane and narrative techniques.