Buckling analysis of carbon nanotube (CNT) reinforced laminated composite panels with holes
Karbon nanotüp (CNT) takviyeli delikli lamine kompozit panellerin burkulma analizi
  1. Tez No: 896388
  2. Yazar: TOLGAHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NURULLAH BALCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, karbon nanotüp (CNT) takviyeli kompozit plakaların burkulma yükünü belirlemek için analitik ve sayısal yöntemlerin birleştirildiği bir araştırmayı sunmaktadır. Araştırmanın temel amacı, CNT takviyeli kompozit plakaların burkulma davranışını anlamak ve bu davranışı tahmin etmektir. Bu amaç doğrultusunda, CNT'lerin malzemenin mekanik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiş ve elastik özelliklerine olan etkileri belirlenmiştir. Ardından, Klasik Laminat Plaka Teorisi (CLPT) kullanılarak analitik bir şekilde burkulma yükü hesaplanmıştır. Daha sonra, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak burkulma yükü sayısal olarak hesaplanmış ve geliştirilen hesaplama modeli, analitik sonuçlarla karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Modelin doğrulanmasının ardından, hem deliksiz hem de delikli plakalar için çeşitli parametrik analizler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, literatürde bulunan sonuçlarla bu çalışmada elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak delikli plakalar için ikinci bir doğrulama sağlanmıştır. Parametrik analizler, CNT takviye oranı, matris malzemesinin özellikleri, plaka boyutları, delik çapı gibi faktörlerin burkulma yükü üzerindeki etkilerini açıkça ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research offers a thorough examination employing both analytical and computational approaches to ascertain the buckling load of composite plates reinforced with carbon nanotubes (CNTs). The primary goal of this research is to understand and anticipate the buckling effects of composite plates reinforced by carbon nanotubes (CNTs). To achieve this goal, the researchers first analyze the effect of carbon nanotubes (CNTs) on the material's mechanical properties and their influence on elastic properties. Subsequently, the buckling load is analytically computed employing the Classical Laminated Plate Theory (CLPT). Subsequently, numerical methodologies, particularly the finite element method, are utilized to compute the buckling load. The developed computational model is then rigorously validated through comparison with analytical results. Once the model's validation is established, a series of parametric analyses are conducted, encompassing both unperforated and perforated plates. Furthermore, the outcomes of this research are used to provide secondary validation for perforated plates by comparing the findings to those available in the literature. The parametric analyses unveil the diverse effects of variables such as the CNT reinforcement ratio, matrix material properties, stacking lay-up, and hole diameter on the buckling load.