16-50 yaş arası hastalarda dentin hassasiyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of dentin sensitivity in patients aged 16-50
  1. Tez No: 896389
  2. Yazar: HİLAL KARAKÖY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YASİN GÖNDER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, dentin hassasiyeti şikayeti olan 16-50 yaş arası hastalarda bu şikayete neden olabilecek bruksizm, oral hijyen alışkanlıkları, beslenme alışkanlıkları, DMFT, gingival indeks ve plak indeksi verilerini, servikal aşınma ve dişeti çekilmesi varlığını uygulanan anket ve klinik muayene doğrultusunda incelemektir. Yöntem: 16-50 yaş arası toplam 600 hasta muayene edilmiş ve dentin hassasiyeti görülen 220 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların hassasiyet şikayeti bulunan diş veya dişlerinin servikal bölgelerine sivri uçlu bir sond yardımı ile dokunuldu ve hava-su şırıngası ile iki saniye boyunca dişin bukkal yüzeyine dik olarak, yaklaşık 1 cm mesafeden hava uygulandı. Görsel Analog Skala (VAS) kullanılarak hassasiyetinin derecesi soruldu ve kaydedildi. Kaydedilen dişlerde servikal aşınma, restorasyon, dişeti çekilmesi olup olmadığı değerlendirildi ve kaydedildi. DMFT, plak indeksi ve gingival indeks değerleri kaydedildi. Klinik muayene tamamlandıktan sonra hastalara demografik bilgiler, hassasiyet semptomları, bruksizm varlığı, yeme alışkanlıkları ve ağız hijyen alışkanlıklarını değerlendirmek için bir anket uygulandı. Çalışma kapsamında istatistik analizler için IBM SPSS Statistics (Versiyon 26.0. Armonk, NY: IBM Corp), Fisher's exact test, Pearson kikare testi ve Mann Whitney U testinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the data of bruxism, oral hygiene habits, nutritional habits, DMFT, gingival index and plaque index, cervical erosion and gingival recession that may cause this complaint in patients aged 16-50 years with dentin sensitivity complaints, in accordance with the applied questionnaire and clinical examination. Method: A total of 600 patients aged 16-50 years were examined and 220 patients with dentine sensitivity were included in the study. The cervical regions of the patients' sensitive tooth or teeth were touched with a sharp-tipped probe and air was applied to the buccal surface of the tooth for two seconds with an air-water syringe, approximately 1 cm away. The degree of sensitivity was asked and recorded using the Visual Analog Scale (VAS). The recorded teeth were evaluated for cervical wear, restoration, and gingival recession and recorded. DMFT, plaque index, and gingival index values were recorded. After the clinical examination was completed, a questionnaire was applied to the patients to evaluate demographic information, sensitivity symptoms, presence of bruxism, eating habits, and oral hygiene habits. IBM SPSS Statistics (Version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp), Fisher's exact test, Pearson Chi-square test and Mann Whitney U test were used for statistical analyses.