Türkiye Kahramanmaraş depremi sonrası acil servise başvuran ezilme sendromlu olguların analizi
Analysis of crush syndrome cases presenting to the emergency department after the Kahramanmaras earthquake in Turkey
  1. Tez No: 896395
  2. Yazar: HALİL DOĞANTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AYRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızda deprem sonrası oluşan ezilme sendromu vakalarının ayrıntılı olarak incelenmesi ile ezilme sendromuna ilişkin inflamatuar süreçlerin incelenmesi ve gelecekte karşılaşabileceğimiz benzer durumlar için stratejiler geliştirmeye yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Çalışmaya 06.02.2023-20.02.2023 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Acil Servisine başvuran deprem kurbanı, 18 yaş ve üstü, ezilme sendromlu 216 hasta dahil edilmiştir. Çalışma tek merkezli, retrospektif kesitsel bir çalışmadır. Bu hastaların %82,9'u 65 yaş altı olup, %76,9'u 18-59 yaş arasında olup, %54,2'sini kadınlar oluşturmaktadır. Başvuran afetzedelerin %20,8'inde multi-travma tespit edilmiştir. Ezilme bölgesi %47,7'si alt ekstremitede bulunup, afetzedelerin %16.7'sinde ABY saptanmıştır. Afetzedelerin %12'sinde amputasyona, %6,9'unda fasyotomiye ve %8,3'ünde diyalize ihtiyaç duyulmuştur. Hastaneye başvuran afetzedelerin %86,6'sında yatışa ihtiyaç duyulmuş olup; %69'u sarı alanda tedavi görürken, gelen hastaların %1.4'ünün ölüm olduğu görülmüştür. Hastaların %27,3'ünde eşlik eden hastalık mevcutken, afetzedelerin %88.9'unun hastaneye yatışı yapılırken bu hastaların %14,6'sının tedavisi yoğun bakımda yapılmıştır. Hastaların %90,3'üne iv sıvı tedavisi uygulanmıştır Bu çalışmada elde edilen veriler, ezilme sendromunun inflamatuar bir süreç olduğunu ve immatür granülosit, NLR gibi inflamatuar belirteçlerin bu süreci desteklediğini göstermektedir. Enkaz altında kalma süresi ve laboratuvar parametrelerinin ampütasyon riski üzerindeki etkileri, klinik yönetim ve tedavi stratejilerinin belirlenmesinde yol gösterici olabilir. Çalışmamız, gelecekteki benzer durumlar için stratejiler geliştirmek ve acil müdahale prosedürlerinin etkinliğini artırmak amacıyla önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine in detail the cases of crush syndrome that occurred after the earthquake, focusing on the inflammatory processes related to crush syndrome and to help develop strategies for similar situations that we may encounter in the future. The study included 216 patients, aged 18 and above, who were victims of the earthquake and were diagnosed with crush syndrome, admitted to Mersin University Emergency Department between February 6, 2023, and February 20, 2023. This is a single-center, retrospective, cross-sectional study. Of these patients, 82.9% were under 65 years old, with 76.9% aged between 18 and 59 years, and 54.2% of the patients were female. Multi-trauma was detected in 20.8% of the victims. The crush site was located in the lower extremity in 47.7% of the cases, and Acute Kidney Injury (AKI) was identified in 16.7% of the victims. Amputation was required in 12% of the victims, fasciotomy in 6.9%, and dialysis in 8.3%. A hospital admission was required for 86.6% of the victims; 69% were treated in the yellow area, and 1.4% of the admitted patients died. Accompanying diseases were present in 27.3% of the patients, and 14.6% of those hospitalized were treated in the intensive care unit. Intravenous fluid therapy was administered to 90.3% of the patients. The data obtained in this study indicate that crush syndrome is an inflammatory process, supported by inflammatory markers such as immature granulocytes and the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR). The effects of the duration of entrapment under debris and laboratory parameters on the risk of amputation may guide clinical management and treatment strategies. Our study provides important insights for developing strategies for similar situations in the future and improving the effectiveness of emergency intervention procedures.