Steril alanın sürdürülmesinde ameliyathane hemşirelerinin deneyimleri: Niteliksel çalışma
Experiences of operating room nurses on maintaining the sterile field: A qualitative study
- Tez No: 896394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, ameliyathane hemşirelerinin steril ortamı kurma ve sürdürmeye yönelik deneyimlerini incelemek amacıyla, niteliksel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik tipte tasarlandı ve Ankara Hacettepe Erişkin Hastanesi Ameliyathane Birimi'nde Şubat-Haziran 2023 tarihlerinde 12 ameliyathane hemşiresi ile derinlemesine görüşme tekniği uygulanarak, kişisel bilgi ve yarı yapılandırılmış görüşme rehberi kullanılarak gerçekleştirildi. İçerik analizi yöntemi ile kodlar oluşturuldu. Kodlar, uygun alt temalar belirlenerek altına yerleştirildi. Son olarak, alt temalara uygun oluşturulan ana temalar altında birleştirildi. Analiz sonucu 5 ana tema, 22 alt tema elde edildi. Steril Alanı Korumaya Yönelik Uygulamalar ana temasında; malzeme kontrolü, steril alan gözlemi, ekip kontrolü, uyarılar/yaptırımlar, önlem alınması; Steril Ortamı Kurma ve Sürdürmede Problemler ana temasında; odanın fiziki şartları, ameliyat sürecinde yaşanan sorunlar, malzeme kaynaklı sorunlar, steril alanın kirletilmesi; Ekip Kaynaklı Sorunlar ana temasında; iletişim sorunları, giriş-çıkış sirkülasyonu, aşırı iş yükü, planlamada yetersizlik, hiyerarşik sorunlar, sirküle hemşirenin olmaması; Steril Alanı Korumaya Yönelik Hisler temasında; olumlu duygular içeren mutluluk, özgüven, gurur, olumsuz duygular içeren vicdani yükümlülük, huzursuzluk, çaresizlik, kızgınlık, yetersizlik; Steril Alanı Korumaya Yönelik Öneriler temasında; eğitimi artırmak, kurallara uyma, bilinçli ekip tercihi, giriş/çıkış kısıtlılıkları, sirküle hemşirenin olması alt temaları oluşturuldu. Bu çalışmada, ameliyathane hemşirelerinin ameliyat öncesi ve sırasında steril alanı kurma ve sürdürmeye yönelik birçok olumlu ve olumsuz durumla karşılaştıkları, deneyimleri, olumsuz durumlara yönelik çözüm ve önerileri belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a phenomenological qualitative research to examine the experiences of operating room nurses in establishing and maintaining a sterile field. It was conducted in an operating room unit of a hospital in Ankara between February and June 2023, using in-depth interview techniques with 12 operating room nurses, using personal information forms and semi-structured interview guides. Through content analysis, codes were generated and these codes were then categorized under appropriate sub-themes. The subthemes were consolidated under the main themes. The analysis yielded 5 main themes and 22 subthemesUnder the main theme of“Practices for Maintaining the Sterile Environment,”sub-themes were identified such as material control, sterile field observation, team control, warnings/sanctions, and preventive measures. Under the main theme,“Challenges in Establishing and Maintaining the Sterile Environment,”sub-themes were identified such as physical conditions of the room, problems encountered during surgery, material-related issues, and contamination of the sterile field. The main theme,“Team-Related Problems,”included sub-themes such as communication problems, entry-exit circulation, excessive workload, inadequate planning, hierarchical problems, and lack of circulating nurses. The main theme,“Emotions Related to Maintaining the Sterile Field,”included subthemes such as positive emotions of happiness, confidence, and pride, and negative emotions of moral obligation, discomfort, helplessness, anger, and inadequacy. The main theme,“Suggestions for Maintaining the Sterile Field,”identified sub-themes such as increased training, adherence to rules, conscious team selection, entry/exit restrictions, and the presence of circulating nurses. The study found that OR nurses encounter various positive and negative situations before and during surgery while establishing and maintaining the sterile field, and their experiences, solutions, and suggestions for managing these negative situations were identified.