Fault tolerant sliding mode control on communication satellite using chemical propulsion
Kimyasal itki sistemi kullanan haberleşme uydularında arıza toleranslı kayan kip kontrolü
  1. Tez No: 896400
  2. Yazar: YAVUZ ANDAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR KUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, kimyasal itki sistemi kullanan haberleşme uyduları için arıza toleranslı kayan kip kontrol (FTSMC) sisteminin tasarımını ve uygulamasını sunmaktadır. Araştırma, haberleşme uydularının kritik rol oynadığı jeosenkron yörüngede sağlam ve güvenilir bir kontrole olan ihtiyacı ele almaktadır. Bu uygulama için özel olarak uyarlanmış yeni bir FTSMC stratejisi önerilerek mevcut araştırmadaki bir boşluk doldurulmaktadır. Çalışmada, TÜRKSAT 1B parametrelerine dayanan gerçekçi bir uydu modeli kullanılarak, pratik durumlarda ve doğru performans değerlendirmesi sağlanmaktadır. Önerilen kontrolör, normal çalışma, itici performans düşmesi ve tam itici arızası dahil olmak üzere çeşitli senaryolar altında titizlikle test edilmektedir. Bu kapsamlı analiz, kontrolörün belirsizlikler ve arızalar mevcut olsa bile kararlılık ve işlevselliği koruma yeteneğini göstermektedir. Araştırma, kimyasal itki sistemi kullanan haberleşme uyduları için sağlam ve güvenilir bir FTSMC stratejisi sağlayarak uydu kontrol sistemlerinin ilerlemesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and implementation of a fault-tolerant sliding mode control (FTSMC) system for communication satellites using chemical propulsion. The research addresses the need for robust and reliable attitude control in geostationary orbit, where communication satellites play a crucial role. A novel FTSMC strategy is proposed, specifically tailored for this application, filling a gap in existing research. The study utilizes a realistic satellite model based on the TUÅN RKSAT 1B parameters, ensuring practical relevance and accurate performance evaluation. The proposed controller is rigorously tested under various scenarios, including normal operation, thruster performance degradation, and total thruster failure. This comprehensive analysis demonstrates the controller's ability to maintain stability and functionality even in the presence of uncertainties and faults. The research contributes to the advancement of satellite control systems by providing a robust and reliable FTSMC strategy for communication satellites with chemical propulsion.