Topolojik vektör latisleri üzerinde tanımlı operatörlerin oluşturduğu ailelerin özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the properties of families of operators defined on topological vector lattices
- Tez No: 896406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE ERKURŞUN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son zamanlarda Banach latisleri üzerinde norm yakınsama ve sıra yakınsamanın temelini oluşturduğu çeşitli operatör sınıfları üzerine yapılan araştırmalar önemli bir gelişme kaydetmiştir. Aynı şekilde, lokal solid vektör latislerinde tanımlanan operatörlerin topolojik özellikleri ve vektör latis yapıları da detaylı bir şekilde incelenmiş ve çeşitli özellikleri araştırılmıştır. Son dönemde birçok araştırmacı, farklı operatörlerin demi versiyonlarını araştırmış ve bu operatörler ile ilgili farklı bakış açıları sunmuştur. Bu tezde, lokal solid vektör latisler ve Banach latisler üzerinde tanımlanan operatör sınıfları detaylı bir şekilde incelenmiş, çeşitli operatörlerin demi versiyonları araştırılarak aralarındaki ilişkiler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, research on various classes of operators based on norm convergence and order convergence in Banach lattices has made significant progress. Similarly, the topological properties and vector lattice structures of operators defined on locally solid vector lattices have also been studied in detail and various properties have been investigated. Recently, many researchers have explored the demi versions of different operators and introduced different perspectives on these operators. In this thesis, the classes of operators defined on locally solid vector lattices and Banach lattices are studied in detail, and the demi versions of various operators are examined and their relations are studied.