Zero-product preserving operators and product-factorability of bilinear maps
Sıfır-çarpım koruyan operatörler ve ikilineer dönüşümlerin çarpım-çarpanlanabilmesi
  1. Tez No: 531449
  2. Yazar: EZGİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖK, PROF. DR. ENRIQUE A. SÁNCHEZ PÉREZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışması Banach uzay çiftleri üzerinde tanımlı olan ve kanonik bir çarpım aracılığıyla çarpanlanabilen ikilineer operatörler ile ilgilidir. Benzer durumlar fonksiyonel analizin soyut vektör latisleri —ortosimetrik dönüşümler—, C^*-cebirleri —sıfır çarpım koruyan dönüşümler—, ve klasik ve harmonik analiz —integral ikilineer operatörler— gibi farklı içeriklerinde bulunabilir. Bir jenerik çarpımın ikilineer operatörler için bir lineerleştirme aracı olarak kullanılması amaçlanmıştır. Temel olarak, bu tez çalışmasında bazı kapsama ve norm eşitlikleri şartları ile çarpım adı verilen bir ikilineer dönüşüm tanımlanmış ve Banach uzaylarının topolojik çarpımında hareket eden ikilineer sürekli operatörlerin bu çarpım vasıtasıyla çarpanlanması bir toplanabilirlik koşulu ile verilmiştir. Özel olarak belirli bir çarpım ve ikilineer operatör için belirli bir tanım uzayı ele alındığında, bu çarpanlama sıfır çarpım koruyan ikilineer operatörlerle yakından ilgilidir. İkinci bir adımda, özel olarak nokta çarpım ve konvolüsyon çarpım ele alınmıştır. Nokta çarpım durumunda, Banach fonksiyon uzayı ve dizi uzayı çiftleri üzerinde tanımlı ikilineer operatör göz önünde bulundurulmuştur. Bir ikilineer operatörün nokta çarpım çarpanlanabilir olması ancak ve ancak bu ikilineer operatörün sıfır çarpım koruyan operatör olması ile mümkün olduğu görülmüştür. Ardından, konvolüsyon çarpım ve integrallenebilir fonksiyonların Hilbert uzaylarının, sırasıyla Banach cebirlerinin çarpımı üzerinde tanımlı olan ikilineer operatörler incelendiğinde de aynı sonuç elde edilmiştir. Bu durumda, sıfır konvolüsyona sahip fonkiyon çiftleri için sıfır değerli olan tüm ikilineer operatörlerin konvolüsyon aracılığıyla bir çarpanlamaya sahip olduğu gösterilmiştir. Tezin bir diğer amacı da bu çarpanlamaları kullanarak ikilineer integral operatörlerin bazı sınıfları için yeni tanımlamalar sağlamak ve operatörlerin konkavlık özellikleri ile ikilineer operatörlerin soyut sınıfları için integral temsilleri elde etmektir. Bunlara ek olarak, operatörün görüntü uzayına klasik özellikler yüklenerek ikilineer operatörlerin kompaktlık ve toplanabilirlik özellikleri verilmiştir. Son olarak, sonuçlar integral ikilineer operatörlerin belirli sınıflarına ve çekirdek operatörlerine uyarlanıp uygulanmış ve sonuçlar uygulamalı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present dissertation deals with bilinear operators acting in pairs of Banach spaces that factor through a canonical product. We find similar situations in different contexts of the functional analysis, including abstract vector lattices -orthosymmetric maps-, C^*-algebras -zero product preserving operators-, and classical and harmonic analysis -integral bilinear operators. We purpose the use of a generic product as a linearizing tool for bilinear maps. Concretely, in this dissertation we introduce a certain bilinear map, called product, by some inclusion and norm equality requirements and present a factorization through the product given in terms of a summability condition for bilinear continuous operators acting in topological product of Banach spaces. If we specialize the product and the domain space of the bilinear map, this factorization also concerns about zero product preserving bilinear maps. In a second step, we center our attention to the pointwise product and convolution product particularly. In the case of pointwise product, we consider the bilinear maps acting in couples of Banach function spaces and sequence spaces. We obtain that a bilinear map can be pointwise product factorable if and only if it is zero product preserving. In the sequel, we notice that the same result works if we take into account convolution product and the bilinear maps acting in a product of Hilbert spaces of integrable functions, respectively, a product of Banach algebras of integrable functions. In this case, we get that all bilinear maps that are 0-valued for couples of functions whose convolution equals zero have a factorization through convolution. The other objective of the dissertation is to apply these factorizations to provide new descriptions of some classes of bilinear integral operators and to obtain integral representations for abstract classes of bilinear maps by some concavity properties of operators. In addition to them, we give also compactness and summability properties for these operators under the assumption of some classical properties for the range spaces, we adapt and apply our results to the case of some particular classes of integral bilinear operators and kernel operators and explain some consequences in a more applied context.