Antagonistic bakteri içeren antimikrobiyal yenilebilir film geliştirilmesi
Development of antimicrobial edible film containing antagonistic bacteria
- Tez No: 896455
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇAĞRI MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gıdalarda meydana gelen mikrobiyal bozulmalar önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışmada, antagonistik bir bakteri olan Bacillus clausii (O/C, T, SIN ve N/R) peynir altı suyu protein konsantresi (PASPK) bazlı yenilebilir bir film çözeltisine ilave edilerek 24 saat boyunca fermente edilmiş ve antimikrobiyal yenilebilir bir film elde edilmiştir. Film çözeltisinde B. clausii' nin gelişimi ve antimikrobiyal madde üretimi için optimum koşulların analizinde Taguchi deney tasarımı (3x3) kullanılmıştır. Deneme modelinde sıcaklık (33, 35 ve 37°C), pH (8.5, 9.0 ve 9.5) ve filmdeki protein konsantrasyonu (6, 8 ve 10%) olmak üzere dokuz farklı büyüme parametresi seçilmiştir. Deneme sonuçlarına göre B. clausii' nin optimum gelişme ve maksimum antimikrobiyal üretimi protein konsantrasyonu 10% (w/v) ve pH 8.5 ve 9.0 değerlerinde gerçekleşmiştir. Elde edilen film çözeltileri Aspergillus niger, Penicillium expansum, Staphylococcus aureus ve Escherichia coli' ye karşı antimikrobiyal etki göstermiştir. B. clausii hücrelerinin 86% ve 87%'si filmde sırasıyla 4°C ve 25°C'de 14 gün boyunca hayatta kalmıştır. B. clausii içeren filmin en yüksek TS ve % E değerleri sırasıyla 3,14 MPa ve 27.63% olarak ölçülmüştür. Taguchi deneme modeli sonuçları, filmin protein içeriğinin suda çözünürlüğü (SÇ) ve su buharı geçirgenliğini (SBG) etkileyen en önemli parametre olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma B. clausii sporlarının gıdaların bozulmasına karşı antimikrobiyal özelliklere sahip PASPK filmler hazırlamak için kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The microbial spoilage of food products causes significant economic losses. In this study, Bacillus clausii (O/C, T, SIN, and N/R) as an antagonistic bacterium was incorporated into an edible film solution based on whey protein concentrate (WPC) and fermented for 24 h to produce antimicrobials and create an antimicrobial edible film. Taguchi test trial (3x3) was used to analyze the optimum condition for the growth of B. clausii and its antimicrobial production in the film solution. Nine different growth parameters including temperature (33, 35, and 37°C), pH (8.5, 9.0, and 9.5), and protein concentration in the film (6, 8, and 10%) were chosen for that purpose. The optimum growth of B. clausii and the maximum antimicrobial production were observed when protein concentration was 10% (w/v) and pH was 8.5 and 9.0. The film solutions showed antimicrobial effects against Aspergillus niger, Penicillium expansum, Staphylococcus aureus, and Escherichia coli. The 86% and 87% of B. clausii cells survived in the dry film for 14 days at 4 and 25°C, respectively. The highest TS and % E of the film containing B. clausii was measured as 3.14 MPa and 27.63%, respectively. Taguchi test trial results showed that the protein content of the film was the most important parameter affecting water solubility (WS) and water vapor permeability (WVP). In conclusion, the present work showed that B. clausii with their spores could be used to prepare WPC films with antimicrobial properties against spoilage of food products.