Doğu Roma İmparatorluğu'nda ikona kırıcılık dönemi (726-843)
The Period of iconoclasm in The Eastern Roman Empire (726-843)
- Tez No: 896460
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamız İkona Kırıcılık Dönemi'ni, bu dönemin ortaya çıkış sebeplerini, bu dönemde yaşanan olayları ve dönemin, Hıristiyanlık açısından önemini konu almaktadır. Tezimiz giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmuştur. Giriş bölümünde başta ikona olmak üzere, ikona kırıcılık, ikonoklast, ikonodül gibi konuyu anlamada okura yardım edecek olan kavramlar fenomonolojik açıdan incelenerek, tarihi süreçte nasıl ortaya çıktıklarından bahsedilmiştir. Buna ek olarak yine girişte ikona kırıcılığın sebepleri açıklanmıştır. Birinci bölümde I. İkona Kırıcılık Dönemi ve bu dönemde yaşananlar, ikinci bölümde ise II. İkona Kırıcılık Dönemi ve bu dönemde yaşananlar kronolojik anlatım temele alınarak anlatılmış ve konu Hıristiyanlık çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde genel hatlarıyla ikona kırıcılığa ve tarihsel sürecine, ikona kırıcılığın iki dönemi arasındaki benzerlik ve farklılıklara değinilmiştir. Ayrıca ikona kırıcılığın, her ne kadar yaşandığı süreçte ikonalara zarar vermiş olsa da, onl
Özet (Çeviri)
Our study is about the Iconoclast Period, the reasons fort he emergence of this period, the events that took place during this period and the importance of the period for Christianity. Our thesis consists of an introduction, two main chapters and a conclusion. In the introduction, concepts such as icon, iconoclast, iconoclast, iconodule, which will help the reader to understand the subject, are examined from a phenomenological perspective and how they emerged in the historical process is mentioned. In addition, the reasons for iconoclasm are explained in the introduction. In the first part, I. Iconoclast Period and what happened during this period, in the second part, II. The Iconoclast Period and what happened during this period were explained based on chronological narrative and the subject was evaluated within the framework of Christianity. In the conclusion of our study, iconoclasm and its historical process in general terms, as well as the similarities and differences between the two periods of iconoclas