Seçilmiş eserlerine göre Fahrettin Razi'nin ahlak felsefesi
The, Ethics of Fakhr al-Razi in his selected works
- Tez No: 89651
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, XI. yüzyılın sonlan ile XII. yüzyılın başlarında yaşamış olan, ünlü bilgin Fahrettin Razi'nin ahlak felsefesini tespit ve değerlendirmeyi amaç edinmiştir. Razi'nin tefsir ve kelamla ilgili görüşlerine yönelik bilimsel çalışmaların sayısı fazla olmasına karşın, onun felsefeyle özellikle de ahlak felsefesiyle ilgili görüşlerine yönelik her hangi bir çalışma yapılmamıştır. Razi'nin ahlak düşüncesi, psikoloji ve ahlakın karşılıklı ilişkisi üzerine kurulmuştur. Bu nedenle, giriş bölümünde, Razi'nin rasyonel psikolojiyle ilgili görüşleri ele alınmış, insan ( insani nefis) ve mahiyeti üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, rasyonel psikolojiye dayalı olan Razi'nin ahlak anlayışı, amacı açısından incelenmiştir. Ayrıca, bu amacı oluşturan mutluluk, yetkinlik, iyi, zevk (haz), servet ve makam-mevki kavramları bakımından değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, mutluluğa götüren eylemlerin nasıl ortaya çıktığı ele alınmış ve bu eylemler irade özgürlüğü, ahlaki sorumluluk ve erdem açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, arzu gücüyle ilgili olarak servet sevgisi, riya, makam- mevki tutkusu, övülmeyi sevme ve yerilmekten hoşlanmama gibi olumsuzluklar ve bunların nasıl giderileceği tartışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, bu çalışma neticesinde ulaşılmış bazı önemli noktalara temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to estimate and analyse the ethics of Fakhr al-Din al-Razi, famous ex'egete of Koran, who had lived in eleventh and twelfth centuries. There has been no scientific study on Fakhr al-Din al-Razi's philosophical views, especially his ethical views, although there are many studies about his understanding of exegesis and theology. Razi's ethical understanding consists of interrelation between ethics and rational psychology. For this reason, the introduction deals with Razi's psychology; the nature of human being ( human soul). The first chapter examines Razi's ethical viewpoints in respect of their aim. This aim, i.e. happiness, has been analysed with special reference to perfection, good(ness), pleasure, wealth and worldly position. The second chapter deals with the actions for happiness, besides with the conditions of moral actions, i.e. freedom of the will, moral responsibility and the virtues. The third chapter tries to analyse the love of the wealth, hypocrisy, the love for wordly position, the praise and the condamnation which are,.according to Razi, negative qualities for the good character. The dissertation ends with a concluding remark about some of the main points which came out during the course of our study. TEC fttECffl??KETİM MJMJUy