İş kazaları ve meslek hastalıklarının yapısal analizi ve en aza indirilmesi önerileri
Structure analysis of labour accidents and job illness and proposols to minimize them
  1. Tez No: 89650
  2. Yazar: MEHMET KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Ekonomik ve çalışma hayatının en önemli ve en güncel ve değişmez sorunlarından birisi iş kazaları ve meslek hastalıklarıdır. İş kazaları ve meslek hastalıkları bir taraftan insani bir sorun olarak, diğer taraftan ise ekonomik kaynakların israfı Harak karşımıza çıkmaktadır. İş kazaları ve meslek hastalıkları, işyerlerinde değişik nedenlerden ileri gelmektedir. Ancak genel olarak çevre ile ilgili, işçinin kişisel nedenlerinden ve diğer nedenlerden olmak üzere üç ana neden grubu olarak tasnif etmek mümkündür. İşçinin doğal çevresi ve işyeri çevresinde bulunan nedenler bu iş kazalarını ve meslek hastalıklarını oluşturan en önemli neden grubudur. Ancak, işçinin fizyolojik ve psikolojik durumu da kazanç oranını ve meslek hastalığına tutıı'ma konumunu arttırmakta ve azaltmaktadır. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının en aza indirilmesi sanayi toplumunda Devlet, işçi ve işveren kesiminin en çok arzu ettiği konusudur. Bu hususta, işçinin işyeri çevresinin iş kazasına ve meslek hastalığına neden olan unsurların ortadan kaldırılması, işyeri ortamını işçinin fizyolojik ve psikolojik yapısına en uygun hale getirilmesi ve iş kazasına etken olan diğer unsurların ortadan kaldırılması ile mümkün olabilecektir. Bütün bunlara ilave olarak işyerlerinde eğitim ve denetimin devamı bu koşulların yerleşmesine yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of Ihe mist important, present and constant problem of economic and business life is labour accidents and job illness. These two problems come across us on one hand ;i$ a human problem, on the other hand as a waste of economis sources. Labour accidents and job illness occur because of several reasons. But generally we cm separate them into three parts. One is enviromentfd second is workers private reasons and the third one is other reasons. The most important reason for these problems to occur is workers natural and labour enviroment. But the workers physcological and physiological position increases and decreases the percentage of ac ident and job illness. Decreasing the labour accidents and job illness are the most desirable subject for Go' eminent, worker and employer. This desirable subject can put into life only if the 'ollowings are done; to remove the reasons that occurred the labour accidents and job illness in the workers labour enviroment,to have the labour enviroment suitable to the workers physiological and physcological condition and to remove the other reasons that effect the labour accidents. In addition to all of the above parts the continuous education and control in the offices will lead the way to settle these conditions.