Telif hakkının devri sözleşmesi
Contract of copyrigt transfering
  1. Tez No: 89652
  2. Yazar: KADİR EMRE GÖKYAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ZEVKLİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
ÖZET Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, fikrî hukuk, önemli hukuk dallarından biri haline gelmiştir. Telif hakkı da, fikrî hukukun parçlarından birini oluşturur ve bu çalışma da telif hakkıyla ilgilidir. Telif hakkından söz edebilmek için, öncelikle bir fikrî ürünün varlığı ve bunun eser sahibinin özelliğini taşıması gerekir. Hangi fikrî ürünlerin eser olduğu Kanun'da sayılmıştır. Özellik taşımadan kastedilen ise şudur: Bir fikrî çalışmada ortaya konulan hüner yaratıcı nitelikteyse, ortada bir eser vardır ve o sahibinin özelliğini taşıyor demektir. Telif hakkı, malî ve manevî bazı hakları içerir. Malî nitelik taşıyan hakların sözleşmeyle devri mümkündür; buna karşılık manevî nitelik taşıyan hakların devri mümkün değildir. Sözleşme ile malî hak veya haklar, bir bütün olarak devredilebilecekleri gibi, sadece kullanılmalarının devri de mümkündür. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, sadece bütün olarak malî hakların devri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT With tecnolocigal developing, intellectual property has become one of the most important law branch. Copyright constitute one of the parts of intellectual property and this work is about copyright. First of all, there must be a work for talking about copyright and this work must constitute authors' induvidiality. In the act, it is counted which intellectual products are works. A intellectual product must rise above craftsmanship, above the avarage, by means of a level of creativity. Copyright contains some ekonomic and moral rights. The rights which constitute ekonomic characteristic can be transfered by contract. On the other hand, it is imposiple to transfer the rights which constitute moral characteristic. By contract ekonomic right or rihgts can be transfered as a whole or only using can be transferred. In this work, only the transfer of the ekonomic rights has been examined.