Heykel sanatında yeniden üretim olgusu
The phenomenon of reproduction in sculpture art
  1. Tez No: 896517
  2. Yazar: CEREN ŞAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA KAYAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Birçok sanatçı kendinden önce üretimlerde bulunan sanatçılara ve eserlerine gönderme yapmıştır. Başlangıçta taklit ile başlayan, daha sonra farklı yöntem ve tekniklerle kullanılan yeniden üretim olgusunun heykel sanatındaki tarihi, teknikleri ve örnekleri incelenmiştir. Farklı yöntem ve teknikleri içinde barındıran yeniden üretim olgusu, heykel sanatında farklı disiplinler ile ilişki kurmasının yanı sıra Çağdaş Sanat bağlamında da oldukça etkin bir uygulama alanıdır. Bu tez çalışmasında, Çağdaş Sanat ve günümüze kadar olan süreçte heykel sanatı alanında yeniden üretim bağlamında değerlendirilen sanatsal çalışmalar tarihsel süreç içerisinde incelenmiştir. Bu inceleme kapsamında sanatçı üretimlerinin kültürel ve toplumsal anlayışa göre şekillenmesinin yanı sıra sanatçının çalışmalarında benimsemiş olduğu genel yargılar da değerlendirme kapsamındadır. Teknik olarak yeniden üretilebilirlik ile başlayan bu süreçte; alıntı, anıştırma, gönderme, kolaj, parodi, pastiş ve çoğaltma yöntemleri bu tez kapsamında ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yeniden üretim konusunu felsefe üzerinden irdeleyen çalışmalar; simülasyon, göstergelerarasılık/ metinlerarasılık ve postprodüksiyon kavramlarının yeniden üretim ile olan ilişkisi araştırılıp değerlendirilmiştir. Betimsel araştırma yoluyla elde edilen bu verilerde genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, yeniden üretim olgusunun heykel sanatı üzerindeki etkileri ve sanatçıların yeniden üretim kavramına yaklaşımları tercih edilen sanat eseri örnekleri kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many artists have made references to artists and their works that came before them. The history, techniques and examples of the reproduction phenomenon in sculpture art, which initially started with imitation and was later used with different methods and techniques, were examined. The phenomenon of reproduction, which includes different methods and techniques, is a very effective field of application in the context of Contemporary Art, as well as establishing relationships with different disciplines in Sculpture Art. In this thesis, Contemporary Art and artistic works evaluated in the context of reproduction in the field of sculpture until today will be examined in the historical process. Within the scope of this analysis, in addition to the shaping of the artist's productions according to cultural and social understanding, the general judgments adopted by the artist in his works are also included in the evaluation. In this process that starts with technical reproducibility; Quotation, allusion, reference, collage, parody, pastiche and reproduction methods have been examined in detail within the scope of this thesis. Studies examining the issue of reproduction through philosophy; The relationship between the concepts of simulation, intersemiotics/intertextuality and postproduction and reproduction has been researched and evaluated. The general screening model was used in these data obtained through descriptive research. Within the scope of the research, the effects of the phenomenon of reproduction on sculpture art and the artists' approaches to the concept of reproduction were evaluated within the scope of preferred works of art.