XVI. - XVIII. Yüzyıllarda Osmanlı Devletinde gayrimüslimlerin şeyhülislamlara danıştığı aile hukuku meseleleri
XVI. - XVIII. family law issues where non Muslims consulted sheikhulislams in the ottoman empire in the centuries
  1. Tez No: 896527
  2. Yazar: FEYZA NUR SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çok uluslu bir yapıya sahip olan Osmanlı Devleti, halkı etnik grup veya uyruk ayrımı yapmaksızın sadece mensup oldukları dinlere göre gruplara ayırmış, nüfusun neredeyse yarısını oluşturan gayrimüslim halkın kimliklerini kaybettirmeden ve Müslüman olmaya zorlamadan devlet sona erene kadar bir düzen içerisinde yaşamalarını sağlamıştır. Gayrimüslimler Osmanlı Devleti içerisinde ya otonom bir yapıya sahip olmuşlar ve her türlü hukuki durumda kendi dini lider ve kurumlarının hukukuna bağlı yaşamışlardır ya da Osmanlı halkının sahip olduğu hukuk sistemine bağlı yaşayarak kendilerine bir ölçüde serbestiyetlik oluşturmuşlardır. Bu çalışmada gayrimüslim halkın yaşadığı dönemin fotoğrafı sunulup o dönemde gayrimüslim halkın müftülere danıştığı aile hukuku meselelerini ele almaya çalıştık böylece gayrimüslim halkı Osmanlı Devleti'nde ayrımcılığa tâbi tutulmadığı bilakis onlara özel bir yer ve konum verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, which had a multinational structure, divided the people into groups only according to the religions they belonged to, without making any ethnic group or nationality discrimination, and ensured that the non-Muslim people, who made up almost half of the population, lived in an order until the state lost its existence without losing their identity and forcing them to become Muslims. Non-Muslims either had an autonomous structure in the Ottoman Empire and lived under the law of their religious institutions or leaders in all legal situations, or they created a degree of freedom for themselves by living under the legal system of the Ottoman people. In this study, the situation of the non-Muslim people living under the Ottoman Empire between the 16th and 18th centuries has been tried to be discussed within the framework of Islamic Law.