Examining a seventh-grade teacher's mathematical discourse related to algebraic expressions
Bir yedinci sınıf matematik öğretmeninin cebirsel ifadelerle ilgili matematiksel söylemlerinin incelenmesi
- Tez No: 896528
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Çalışmanın amacı, söylemsel perspektif yoluyla bir devlet okulu bağlamında yedinci sınıf cebirsel ifadeler derslerini incelemektir. Çalışma özellikle Sfard'ın (2008) matematiksel söylem kategorileriyle ilgilenmekte ve bunların Matematik Öğretimindeki Söylemler (MDI) (Adler ve Ronda, 2015) çerçevesi kapsamında nasıl ortaya çıktığını analiz etmektedir. Bu çerçevedeki söylemler yedinci sınıf cebirsel ifadeler dersleri sırasında açıklayıcı konuşmalar ve örneklendirmeler bağlamında analiz edilmiştir. Bu çalışmada durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları, Afyonkarahisar merkez ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulundaki Öğretmen Esra ve öğretmenin yedinci sınıf öğrencileridir. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Cebirsel ifadeler derslerinin öğretildiği yedi matematik dersi videoya kaydedilmiş ve öğretim boyunca gözlemlenmiştir. Gözlemlenen dersler yazıya dökülmüş ve commognitive teori ve MDI yoluyla analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, matematiksel söylemin analiz edilmesinin cebir öğreniminin örtük doğasını ortaya çıkardığını göstermiştir. Bir diğer önemli bulgu, öğretmen söyleminin baskın olduğunu ve öğrencilerin söylemlerinin genellikle öğretmen söyleminin tekrarı, evet/hayır cevapları ve bir veya iki kelimelik cevaplar olduğunu göstermiştir. Ayrıca kelime kullanımı, görsel aracılar, rutinler ve anlatılar, matematiksel söylemin inşa edilmesini sağlayan söylem unsurlarıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine seventh-grade algebraic expression lessons in the context of a Turkish middle school through the discursive perspective. Specifically, the study is concerned with Sfard's (2008) mathematical discourse categories and analyzes how they occur in the mathematical discourse in instruction (MDI) (Adler & Ronda, 2015), which are explanatory talks and exemplifications, during the seventh-grade algebraic expressions lessons. The case study method was employed in this study. The participants of the study are Teacher Esra and her seventh-grade algebra class in a public middle school located in the central town of Afyonkarahisar. Participants were determined with a purposive sampling method. Seven algebraic expressions lessons were video-typed and observed throughout the instruction. The observed lessons were transcribed and analyzed through the commognitive theory and MDI. The findings of the study showed that analyzing the mathematical discourse revealed the implicit nature of algebra learning. Another significant finding indicated that the teacher's discourse was dominant, and students' discourses were generally repetitioning of the teacher's discourse, yes/no answers, and one or two- word answers. Word-use, visual mediators, routines, and narratives are the mathematical discourse characteristics that generate the discourse.