Oküler kombine ilaç tedavisine yönelik nanotaşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi
Development of nanocarrier systems for ocular combined drug therapy
- Tez No: 896529
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ERGİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Fungal oküler hastalıkların görülme sıklığı özellikle kontakt lens kullanımının yaygınlaşmasıyla giderek artmaktadır. Fungal kaynaklı oküler hastalıklar ağrı ve enflamasyona neden olan ve hızlı bir şekilde tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebilen ciddi morbiditelere sebep olmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı yüksek antifungal etkinlik gösteren posakonazol ile hızlı antienflamatuar etkiye sahip deksketoprofen trometamol etken maddelerinin kombine şekilde yüklendiği nanotaşıyıcı sistemler tasarlayarak göz dokularına ilaç geçişini artırmaktır. Çalışmalarda, ilk olarak iki etken maddenin yüklendiği misel yapısı oluşturulmuştur. Ardından misel formülasyonu PVA/PVP polimerleri kullanılarak elektroeğirme yöntemi ile nanoliflere yüklenmiş ve misellar nanolif insertler hazırlanmıştır. Hem misel hem de nanolif formülasyonları için karakterizasyon, in vitro ilaç salım, ex vivo permeasyon ve penetrasyon, antifungal etki, toksisite ve stabilite çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca polimerlerin nanolif morfolojisine, ilaç salımına, üretim parametrelerine ve stabilitelerine etkileri incelenmiştir. Karakterizasyon çalışmalarında 15 nm'den küçük partikül boyutuna sahip misel formülasyonu ve 185-410 nm aralığında lif çapına sahip nanolif formülasyonları elde edildiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgularda her iki ilaç molekülünün de çözünürlükleri artırılmıştır. Optimize edilen misel ve nanolif formülasyonlarında düşük dozlarda dahi oküler dokulara geçiş ve artırılmış penetrasyon elde edilmiştir. Tüm formülasyonlarda antifungal etki görülmüş ayrıca formülasyonların göz için toksik olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The incidence of fungal ocular diseases is gradually increasing, especially with the widespread use of contact lenses. Fungal ocular diseases cause pain, inflammation and serious morbidities which may lead to blindness if not treated promptly. The aim of this thesis is to design nanocarrier systems in which posaconazole, which has high antifungal activity, and dexketoprofen trometamol, which has a rapid anti-inflammatory effect, are loaded in combination to increase drug delivery to the eye tissues. In the studies, firstly, the micelle structure in which two active substances were loaded was formed. Then the micelle formulation was loaded into nanofiber by electrospinning method using PVA/PVP polymers and micellar nanofiber inserts were prepared. Characterization, in vitro drug release, ex vivo permeation and penetration, antifungal effect, toxicity and stability studies were carried out for both micelle and nanofiber formulations. In addition, the effects of polymers and electrospinning parameters on nanofiber morphology, drug release, production parameters and stability were investigated. In the characterization studies, it was determined that micelle formulations with particle sizes less than 15 nm and nanofiber formulations with fiber diameters in the range of 185-410 nm were obtained. In the findings obtained, the solubility of the drugs was increased. In the optimized micelle and nanofiber formulations, permeation and increased penetration into ocular tissues were obtained even at low doses. In addition, the antifungal effect was observed in all formulations and it was determined that the formulations were non-toxic to the eye.