Mathematics coaching for a middle school mathematics teacher's technological pedagogical content knowledge (TPACK) development in geometry
Matematik koçluğu yoluyla bir ortaokul matematik öğretmeninin geometrideki teknolojik pedagojik alan bilgisinin (TPAB) gelişimi
  1. Tez No: 896541
  2. Yazar: MUSTAFA BUĞRA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 535
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel bir okulda çalışan bir ortaokul matematik öğretmeninin matematik koçluğuna katılımı yoluyla altıncı sınıf 'Açılar ve Alan Ölçme' geometri öğrenme alanlarındaki TPAB (Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi) gelişimini araştırmak ve öğretmenin TPAB gelişimi açısından matematik koçluğuna yönelik algısını incelemektir. Çalışmaya katılan öğretmenin TPAB gelişimini Niess, Ronau vd.'nin (2009) TPAB Gelişim Modelinin temaları boyunca izlemek amacıyla şu veri toplama araçları kullanılmıştır: 1) matematik koçluğu öncesi TPAB görüşmesi, 2) matematik koçluğu öncesi öğretim uygulamalarının gözlemi, 3) ön konferanslar, 4) matematik koçluğu sırasındaki öğretim uygulamalarının gözlemleri, 5) son konferanslar, 6) matematik koçluğu sonrası öğretim uygulamalarının gözlemi ve 7) matematik koçluğu sonrası TPAB görüşmesi. Öğretmenin matematik koçluğu ile ilgili algılarını araştırmak için ise Matematik Koçluğu Görüşmesi yapılmıştır. Öğretmenin TPAB gelişimi, TPAB Gelişim Modeli kullanılarak didaktif analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, öğretmenin müfredat ve değerlendirme teması, öğrenme teması, öğretim teması ve erişim teması boyunca ve bu temaların TPAB Gelişim Modeli'ne ait tanımlayıcılarda daha ileri seviyelere ilerlediğini ortaya koymuştur. Bulgular ayrıca, öğretmenin matematik koçluğuna katılımı sayesinde, GeoGebra'nın ana teknolojik araç olarak kullanıldığı teknolojiyle zenginleştirilmiş derslerle öğretim uygulamalarını geliştirdiğini ve Pedagojik Alan Bilgisi'nden (PAB) TPAB'ye doğru ilerlediğini göstermiştir. Bu sonuçlar, matematik koçluğunun TPAB gelişimini desteklemede, öğretim uygulamalarını geliştirmede ve teknolojinin sınıf öğretimine entegrasyonunu artırmada etkin olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the TPACK (Technological Pedagogical Content Knowledge) development of a middle school mathematics teacher working in a private school in the sixth-grade geometry learning areas of 'Angles and Measurement of Area' through mathematics coaching and the teacher's perception of mathematics coaching regarding TPACK development. The data collection tools for this qualitative research study to monitor changes in the teacher's TPACK across the themes of the TPACK Development Model developed by Niess, Ronau et al. (2009) included 1) TPACK interview before mathematics coaching, 2) observations of teaching practices before mathematics coaching, 3) pre-conferences, 4) observations of teaching practices during mathematics coaching, 5) post-conferences, 6) observations of teaching practices after mathematics coaching, and 7) TPACK interview after mathematics coaching. The teacher's perception of mathematics coaching related to TPACK development was investigated through Mathematics Coaching Interview. The teacher's TPACK development was analyzed using the TPACK Development Model through deductive analysis. The findings revealed that the teacher progressed to higher levels across the curriculum and assessment theme, the learning theme, the teaching theme, and the access theme and corresponding descriptors of the TPACK Development Model. The findings also indicated that the teacher improved instructional practices by incorporating technology-enriched lessons, with GeoGebra as the main technological tool, through participation in mathematics coaching, and progressed from Pedagogical Content Knowledge (PCK) to TPACK throughout the coaching process. These results emphasize the effectiveness of mathematics coaching in supporting TPACK development, improving teaching practices, and enhancing the integration of technology into classroom instruction.