Araştırma ve geliştirme (ar-ge) faaliyetleri ve bu faaliyetlerden doğan kazançların vergilendirilmesi
Research and development (R&D) activities and taxation of earnings from these activities
  1. Tez No: 896540
  2. Yazar: ROD ALASAAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde küreselleşme ile dünyada bilim ve teknoloji alanlarındaki hızlı gelişmeler, ülkelerin refah seviyelerini yükseltmek ve rekabet güçlerini artırmak için Ar-Ge faaliyetlerine daha fazla önem vermelerini zorunlu kılmaktadır. Türkiye'de, Ar-Ge faaliyetlerine yapılan yatırımları teşvik etmek amacıyla çeşitli vergisel teşvikler sağlanmaktadır. Bu çalışmada, Ar-Ge faaliyetlerinin önemi açıklanarak, Türk vergi sistemi kapsamında Ar-Ge faaliyetlerine sağlanan teşvikler incelenmiş ve bu teşviklerin Ar-Ge yatırımları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda, mevcut teşviklerin etkinliğini artırmaya yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, globalization and the rapid advancements in science and technology require countries to place greater emphasis on R&D activities to enhance their welfare levels and increase their competitive power. In Turkey, various tax incentives are provided to encourage investments in R&D activities. In this study, the importance of R&D activities is explained, the incentives provided to R&D activities within the scope of the Turkish tax system are examined, and the effects of these incentives on R&D investments are evaluated. As a result of the study, some suggestions were made to increase the effectiveness of existing incentives.