Somaesthetic character of Herbert Marcuse's understanding of radical social change
Herbert Marcuse'nin radical toplumsal değişim anlayışının somaestetik karakteri
- Tez No: 896552
- Danışmanlar: DOÇ. LUCAS THORPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tezde Richard Shusterman'ın somaestetik kavramını kullanarak, Marcuse'nin radikal toplumsal değişim teorisine yeni bir yorum getirmeyi amaçlıyorum. Amacım, Marcuse'nin günümüzdeki geçerliliğine dikkat çekmek ve tarihsel olarak zıt iki felsefi yaklaşım olarak görülmüş eleştirel teori ve klasik pragmatizm arasında bir diyalog kurmak. İddiam şu ki, somaestetik toplumsal dönüşüme dair doğrudan çözümler üretmese de sunduğu kavramsal çerçeve ve pratikleri gereği“eleştirel somaestetik”adıyla yeniden yapılandırılabilir. Ve bu şekliyle Marcuse'nin radikal toplumsal değişim teorisine daha somut ve pratik bir boyut ekleyebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I aim to reinterpret Marcuse's theory of radical social change through Richard Shusterman's concept of somaesthetics. My goal is to highlight Marcuse's relevance today and create a dialogue between two historically opposing philosophical traditions: critical theory and classical pragmatism. I argue that while somaesthetics does not provide direct solutions to the challenges of social transformation, its conceptual framework and practices can be restructured into what I call“critical somaesthetics”, offering a more concrete and practical dimension to Marcuse's theory of radical social change.