Akgöl'deki (Karaman-Konya) bazı su kalitesi parametrelerinin araştırılması
Case study upon the investigation of some water quality parameters for the lake Akgöl (Karaman-Konya)
  1. Tez No: 180285
  2. Yazar: ZAFER ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Akgöl, Karaman (Ayrancı) ve Konya (Ereğli) il sınırları içerisinde bulunan; sığbataklık, sazlık, sığ tatlı su gölleri, gölcükler ve tuzcul stepten oluşan karmaşık birsulak alan sistemidir.1992 yılında I. Derece Doğal Sit Alanı, 1995 yılında TabiatıKoruma Alanı ilan edilmiştir.Bu çalışmada, Akgöl'deki bazı su kalitesi parametrelerinin belirlenmesiamaçlanmıştır. Akgöl ve çevresi çalışma süresince gözlenmiş ve su kaybı, evsel-endüstriyel atık su deşarjları, kuş sayısının azalması, kaçak avcılık, kontrolsüz sazkesimi ve yakılması gibi estetik kirlilik parametreleri belirlenmiştir. Bazı su kalitesiparametreleri ise Akgöl suyunda araştırılmıştır. Bu parametreler; fiziksel veinorganik-kimyasal parametreler, inorganik kirlenme parametreleri ve bakteriyolojikparametreleri içerir. Akgöl'de su çekilmesinden dolayı farklı bir örnekleme stratejisiuygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Lake Akgöl, a complex wetland system comprised of shallow bog, reedbed, shallow freshwater lakes, ponds and saline step, is located between the boundaries of Karaman (Ayrancı) andKonya (Ereğli). It was first declared Natural Site of the First degree in 1992 and Nature Preserve in1995.The aim of this work was to investigation some water quality parameters of The Lake Akgöl.At the begining of the study, the lake and it?s surroundings were examined at first and then someaesthetic parameters such as the evapotranspiration, household-industrial waste water discharges,diminishing in the bird population, the uncontrolled marsh cutting and burning in the environmentwere all monitored and recorded during the field work. Then, some water quality parameters for theLake Akgöl were investigated. These parameters included physical and inorganic-chemical, inorganicpollution and bacteriological parameters.