Comparison of the sociolinguistic features of the posts of female politicians on the X platform: The cases of Meral Akşener and Kamala Harris
X platformunda kadın politikacıların gönderilerinin toplum dilbilimsel özelliklerinin karşılaştırması: Meral Akşener ve Kamala Harris'in örnekleri
  1. Tez No: 896602
  2. Yazar: SEBAHAT ELİF OLGUN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma, ABD'den Kamala Harris ve Türkiye'den Meral Akşener adlı iki kadın siyasetçinin kullandıkları dilin toplum dil bilimsel özelliklerini, güç ilişkilerine, kültüre ve siyasete bağlı benzerliklerini ve farklılıklarını keşfetmeye çalışmaktadır. Bu çalışma, (1) Harris ve Akşener'in X platformunda kullandığı dil üzerinde kültürün ve (2) politik inançlarının etkilerini bulma hedeflerine ulaşmak için yapılmış disiplinlerarası bir çalışmadır. Veri analizi nicel sonuçların nitel çerçevede Feminist (Lazar, 2005) ve Queer (Butler, 1993) teorileriyle harmanlanmış Fairclough (1995)'ın Eleştirel Söylem Analizinin birleştirilerek karma yöntem tasarımıyla yapılmıştır. İki kadın politikacının eğitim ve toplumsal cinsiyet söylemleriyle alakalı 1074 gönderisi nicel yöntem için SPSS'ten, Eş Söylem Çözümlemesindeki dilin kültürel öğelerini kodlamayla açığa çıkarmak için MAXQDA'den yararlanılmıştır. Sonuçlara göre (1) Akşener ve Harris'in X platformunda kadın ve eğitim üzerine paylaştıkları gönderilerde Hofstede'nin kültürel boyutlar teorisi baz alınarak kültürlerinden, (2) ve siyasi inançlarından etkilendikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study attempts to discover the sociolinguistic features of the language used by two female politicians, Kamala Harris from the US and Meral Akşener from Türkiye as well as their similarities and differences depending on the power relationships, culture, and politics. This is an interdisciplinary study to achieve the goals of finding out (1) the effects of culture and, (2) effects of their political beliefs on the language used they used on their X posts. The data was analyzed through a mixed method design where quantitative results are integrated into the qualitative framework of Critical Discourse Analysis by Fairclough (1995) combined with the Feminist (Lazar, 2005) and Queer theories (Butler, 1993). 1074 posts related to the discourses of education and gender from two female politicians were analyzed with the help of SPSS for the quantitative method and MAXQDA was benefitted for coding to disclose the cultural elements of the language in the Critical Discourse Analysis. The findings presented that (1) Akşener and Harris were affected by their cultures according to Hofstede's Cultural Dimensions Model, (2) and their political beliefs while posting about gender and education on X.