Riesz uzayları üzerinde tanımlı bazı özel operatörler ve operatör yarıgruplarının incelenmesi
Examination of some special operators and operator semigroups defined on riesz spaces
  1. Tez No: 896666
  2. Yazar: ÖYKÜ BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE ERKURŞUN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Latis teoride operatör sınıflarının incelenmesi büyük bir öneme sahiptir. Sıra yakın-saklık ve norm yakınsaklık temeline dayanan operatörlerin analizi, operatör teorisine önemli katkılar sağlamıştır. Ayrıca bu operatör sınıflarından bazıları $C_0$-yarıgrubunun ve üretecinin hangi özellikleri sağladığının incelenmesinde yardımcı olmaktadır. Bunun yanında son yıllarda bazı operatörlerin demi versiyonları dikkat çekmiş ve özellikleri hakkında çalışmalar yapılmıştır. \\ Bu tezde öncelikle sıra yakınsamaya dayanan quasi Levi ve norm yakınsamaya dayanan quasi KB operatörleri incelenmiştir. Ek olarak bu operatörlerin demi versiyonlarının tanımı verilmiş ve özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca $C_0$-yarıgrubunu oluşturan operatörlerden bazılarının demi quasi KB operatör olmasında durumunda üretecin davranışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study of operator classes in lattice theory holds great importance. The analysis of operators based on order convergence and norm convergence has made significant contributions to operator theory. Additionally, some of these operator classes assist in examining the properties satisfied by the $C_0$-semigroup and its generator. Moreover, in recent years, the demi versions of certain operators have attracted attention, and studies have been conducted on their properties. In this thesis, quasi Levi operators based on order convergence and quasi KB operators based on norm convergence have been examined.\\ Furthermore, the definitions of the demi versions of these operators have been given, and their properties have been investigated. Additionally, the behavior of the generator has been examined in the case where some of the operators constituting the $C_0$-semigroup are demi quasi-KB operators.