Concerted cultivation as an experience and student attitudes toward school
Uyumlu yetiştirme deneyimi ve öğrencilerin okula karşı tutumları
- Tez No: 896669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYSILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma uyumlu yetiştirme olgusunun öğrenci deneyimlerine nasıl yansıdığını ve bu bağlamda okula yönelik tutumlarını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 20 lise öğrencisini içermektedir. Bu çalışmanın benzersiz yönü, uyumlu yetiştirme ile ilgili olarak ebeveynler yerine öğrenciler üzerinde odaklanarak, onların algı ve tutumlarına dair kapsamlı bir açıklama sağlamasıdır. Bulgular, uyumlu yetiştirme deneyimi yaşayan öğrenciler ile yaşamayan öğrenciler arasında ders dışı etkinliklerde önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgu, uyumlu yetiştirme uygulanan öğrencilerin eğitim kariyerlerinde onlara avantaj sağlayan bir hak duygusu kazandıklarını göstermektedir. Çalışma ayrıca, uyumlu yetiştirmenin öğrencilerin okula yönelik tutumları üzerinde belirgin bir etkisi olmadığını, ancak duygu düzenleme ve beklentilerde farklılıklar bulunduğunu göstermiştir. Katılımcılar, genel olarak okul hakkında olumsuz bir izlenime sahip olduklarını bildirmiştir, ancak uyumlu yetiştirme uygulanan katılımcılar yükseköğretimden yüksek beklentilere sahipken, bu uygulamaya maruz kalmayanlar ise güvensizlik içinde bulunmuştur. Bu durumu önlemek adına, politika yapıcılar işe öğrencilerin derslerin yanı sıra yapılandırılmış ders dışı etkinliklere katılabilecekleri bir okul ortamı yaratmakla başlamalıdır. Bu çalışma, uyumlu yetiştirmenin Türkiye'de sosyal eşitsizliğin görünür hale geldiği uygulama alanlarından biri olduğu ve daha geniş bir perspektif elde etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal how concerted cultivation practice is reflected in student experience and how it shapes their attitudes toward school. This study included 20 high school students who were selected through purposive sampling. Uniquely, this study focused on students rather than their parents in relation to concerted cultivation to provide a comprehensive account of their perceptions and attitudes. The findings reveal significant disparities in extracurricular activities between students who experience concerted cultivation and those who do not. This finding suggests that students subjected to concerted cultivation gain a sense of entitlement that gives them an advantage in their educational careers. The study also demonstrated that there is no significant influence of concerted cultivation on student attitudes toward school although differences in emotional regulation and aspirations have been found. The participants reported having a negative impression of school in general regardless of their backgrounds. However, the participants subjected to concerted cultivation have high expectations of higher education, while those who were not have been found to be in disbelief. To avert this, policy makers should start by making school a place where students can participate in structured extracurricular activities besides their lessons. This study concludes that concerted cultivation contributes to social inequality in Turkey, and further research is necessary to have a broader picture.