Yaşlı bireylerin dijital kamu hizmetlerine erişimlerinin incelenmesi: Uşak ili örneği
Examination of elderly individuals' access to digital public services: The case of Uşak province
- Tez No: 896671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜRCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, hayatın her alanına hakim olmakta ve devlet ile vatandaş arasındaki ilişkiyi derinden etkilemektedir. İnternet erişiminin ve bilgi iletişim araçları kullanım oranının artması, devletin vatandaşlarla iletişimini ve kamu hizmetlerini sunma şeklini kökten değiştirmiştir. Bu değişim ve dönüşüm sürecinde, e-Devlet anlayışı öne çıkmış ve yeniden yapılanmanın temel taşı haline gelmiştir. Yaşlı bireylerin dijital kamu hizmetlerine erişimlerini tespit etmeyi hedefleyen bu araştırmada karma yöntemlerden biri olan“Sıralı Açıklayıcı Desen”benimsenmiştir. Uşak ilinde yaşayan katılımcılar üzerinde“Teknoloji Kullanım Düzeyi Tespit Formu”ve“Kamu Hizmetleri Kullanımı Tespit Formu”olmak üzere toplam iki veri toplama aracı yardımıyla nicel veriler toplanmıştır. Ardından“Odak Görüşme Formu”vasıtası ile katılımcıdan nitel veri elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre yaşlı bireylerin elektronik kamu hizmetlerinden büyük oranda haberdar olmalarına ve bu uygulamaları faydalı bulmalarına karşın telefonlarına yükleme ve kullanma oranları oldukça düşüktür. İncelenen 5 alt boyutta da (e-devlet, e-nabız, MHRS, CİMER, mobil bankacılık) benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bunun en önemli nedeni ise gelişen teknolojiye aşina olamama ve teknolojik korkular olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in information and communication technologies dominate all areas of life and have a profound impact on the relationship between the state and citizens. The increase in the rate of internet access and use of information communication tools has radically changed the way the state communicates with citizens and provides public services. In this process of change and transformation, the e-Government concept has come to the fore and has become the cornerstone of restructuring. In this research, which aims to determine the access of elderly individuals to digital public services, 'Sequential Explanatory Design', one of the mixed methods, was adopted. Quantitative data were collected on the participants living in Uşak province with the help of two data collection tools, namely 'Technology Usage Level Determination Form' and 'Public Services Usage Determination Form'. Then, qualitative data were obtained from the participant through the 'Focus Interview Form'. According to the results obtained from the research, although elderly individuals are largely aware of electronic public services and find these applications useful, the rates of installing and using them on their phones are quite low. Similar results were obtained in 5 sub-dimensions (egovernment, e-pulse, MHRS, CIMER, mobile banking). The most important reason for this is the lack of familiarity with the developing technology and technological fears.