Köyceğiz ve çevresinin neotektoniği, paleosismolojik incelenmesi
Neotectonic, paleoseismological investigation of Köyceğiz and its surroundings
  1. Tez No: 896714
  2. Yazar: METİN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FEYZİ GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Güneybatı Türkiye, Doğu Akdeniz bölgesinin tektonik bakımdan oldukça aktif bölgesinde yer alır. Ege gerilme sistemi, Rodos ve Fethiye-Burdur Makaslama Zonu'nun etkisi altında bulunan bölge sismik açıdan oldukça aktiftir. Köyceğiz ve çevresi bu tektonik rejimlerin etkisi altında olduğundan dolayı oldukça kritik bir konumdadır. Bölgede farklı nitelik ve yönlerde Kuvaterner yaşlı fay sistemleri ve bu fay sistemlerinin denetlediği farklı havzalar yer almaktadır. Tez kapsamında Köyceğiz Havzası'nda gözlenen Kuvaterner yaşlı faylar sahada ayrıntılı olarak haritaya işlenmiştir. Bu fayların geometrisi, kinematiği, fayların türü ve evrimleri hakkında yeni veriler derlenmiştir. Köyceğiz Havzası'nı denetleyen fayların daha geniş kapsamda tanımlaması ve deprem aktivitelerini ortaya çıkarmak için Paleosismolojik hendek çalışmaları yapılmıştır. Köyceğiz ve çevresinde yapılan çalışmalar ve elde edilen paleostres analizleri sonucu, Kuvaterner döneminde gerilmeli ve makaslamalı sistem etkisinde olduğu ortaya çıkarılmıştır. Onyedi farklı lokasyonda alınan ölçümler sonucunda bölgede Erken Kuvaterner'de KD-GB ve KB-GD yönlü sıkışma, Geç Kuvaterner'de ise KD-GB ve KB-GD genişleme saptanmıştır. Köyceğiz Havzası ve çevresinin yapısal özellikleri bu tektonik rejimle uyumludur.
Özet (Çeviri)
Southwest Turkey is located in the tectonically active region of the Eastern Mediterranean region. The region, which is under the influence of the Aegean tension system, Rhodes and Fethiye-Burdur Shear Zone, is very active in terms of seismicity. Köyceğiz and its surroundings are in a critical position as they are under the influence of these tectonic regimes. There are Quaternary fault systems in different features and directions in the region and different basins controlled by these fault systems. Within the scope of the thesis, Quaternary aged faults observed in the Köyceğiz Basin were mapped in detail in the field and new data on the geometry, kinematics, type and evolution of these faults were compiled. Trench studies were carried out for paleoseismological purposes in order to identify the faults controlling the Köyceğiz Basin more broadly and to reveal earthquake activity. As a result of the studies carried out in and around Köyceğiz and the paleostress analyses obtained, it was revealed that the study area was under the influence of a stress and shear system during the Quaternary period. As a result of the measurements taken at seventeen different locations, NE-SW and NW-SSE compression in the Early Quaternary and NE-SW and NW-SSE extension in the Late Quaternary were detected in the region. The structural features of the Köyceğiz Basin and its surroundings are compatible with this tectonic regime.