Türkiye'nin batısındaki bazı akarsuların Simuliidae (Insecta,Diptera) faunası üzerine bir araştırma
An investigation of Simuliidae (Insecta,Diptera) fauna in some running waters of western Turkey
- Tez No: 244972
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Simuliidae familyası dünyanın birçok bölgesinde yayılış gösteren kozmopolit bir familyadır. Bu familyanın larvaları ve pupaları akarsulardaki sucul böcek faunasının çok önemli bir bileşenini oluşturmakta ve tüm dünyada çoğunlukla hızlı akan her türlü su sisteminde yüksek yoğunluklarda bulunmaktadır.Substrata tutunarak organik partiküllerle beslenen larvalar, nehir ve akarsu ekolojisinde kilit rol oynamakta ve besin zincirinin önemli üyeleri arasında yer almaktadır. Simuliidae komunitelerinin yoğunlukları, çevresel koşulları açık bir şekilde yansıtmakta ve çevresel bozulmalar veya düzenlemelerde indikatör olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmada, Türkiye'nin batısındaki bazı akarsu sistemlerinin (Köyceğiz Gölü çevresi, Büyük Menderes Nehri çevresi ve Yedigöller Milli Parkı) Simuliidae faunasının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 1992-2007 yılları arasında 23 istasyondan 1319 larva, 165 pupa olmak üzere toplam 1484 birey toplanmış, tür düzeyinde teşhisleri ve tanımları yapılmış, larva ve pupa anahtarları hazırlanmış ve şekiller çizilmiştir. İstasyonların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri de (substrat yapısı, su sıcaklığı, kıyı bitkilenmesi, akıntı hızı, pH, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik) verilerek Simuliidae türlerinin habitatlarına ilişkin bilgiler edinilmiştir. Ayrıca toplanan örneklerin sayısal verileri kullanılarak benzerlik ve baskınlık indeksleri uygulanmış ve istasyonlar arasında karşılaştırma yapılmıştır.Çalışmada 1 alt familyaya ait 2 cins, 5 alt cins ve 17 tür saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Simuliidae is a cosmopolite family that has worldwide distribution. The larvae and pupae of this family are very important components of the aquatic insect fauna of the running waters and are frequently abundant in fast flowing water systems.Larvae, which attach to substratum and feed on organic particles, play a key role in river and stream ecology and they are important members of food chain. Density of Simuliidae community reflects environmental conditions definitely and Simuliidae species are used as indicators of environmental degradation or regulation.In this study, Simuliidae fauna of some running water systems in the Western Turkey (Köyceğiz Lake environment, Büyük Menderes River environment and Yedigöller National Park) were researched. For this purpose 1319 larvae and 165 pupae (total 1484 individuals) were collected from 23 stations between the years 1992-2007, species-level identification and descriptions were made, identification key of larvae and pupae were prepared and their drawings were done. Information about habitat types of Simuliidae species were provided by giving some physical and chemical characteristics of stations (substrate structure, water temperature, riparian vegetation, velocity, pH, dissolved oxygen and electrical conductivity). Furthermore, dominance and similarity analyses were applied and comparisons were made between stations.In this study, 2 genera, 5 sub genera and 17 species belong to one sub family were determined.