Konik dönüşümsel çok değişkenliliği yükseltilmiş çarpım gösterilimi
Conic transformational multivariate enhanced product representation
  1. Tez No: 896723
  2. Yazar: ZAHİR KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez önerisi tek değişkenli bir fonksiyon yaklaşım yöntemininin Çok Değişkenliliği Yükseltilmiş Çarpım Gösterilimi (ÇYÇG) kullanılarak Yüksek Boyutlu Model Gösterilimine (YBMG) geliştirilmesine odaklanır. Yöntem, fonksiyonun kendisi yerine hedef fonksiyonun ÇYÇG için konik bir dönüşüm altındaki görüntüsünü kullanır. Konik dönüşüm hedef fonksiyonun katsayıları bağımsız değişkenli bir operatör olan ikinci dereceden bir polinomudur. Bu katsayılar, katsayıları fonksiyonunun konik dönüşüm altındaki görüntüsünün ÇYÇG'nin değişmezlik ölçeni bağımsız değişkenli operatörler olan belli mertebeden bir polinom olarak alınır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the development of a multivariate function approximating method to High Dimensional Model Representation (HDMR) by using Enhanced Multivariance Product Representation (EMPR). The method uses the target functions image under a conic transformation for EMPR instead of functions itself. The conic transformation is a second order polynomial in the target function with coefficients depending on the independent variable operator. These coefficients are taken as certain degree polynomials in the independent variable operator whose coefficients are to be determined by the constancy measurer of the EMPR for the image of the function under conic transformation.