Demir-eksikliği anemisi ile tiroid hormonları arasındaki ilişki
The relationship between iron-deficiency anemia and thyroid hormones
- Tez No: 896731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞİDE GÜNDÜZÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Demir eksikliği anemisi, gelişmiş ve gelişmemiş ülkeleri etkileyen, bireysel sağlık, yaşam kalitesi ve toplum üzerinde sağlık, sosyal ve ekonomik yansımaları olan önemli küresel bir halk sağlığı sorunudur. Yaşamın her aşamasında mevcut olmasına rağmen, 5 yaşın altındaki çocuklar, üreme çağındaki kadınlar ve özellikle hamile kadınlar gibi bazı hassas gruplar arasında yaygınlık yüksektir. Yapılan hayvan ve insan çalışmaları, demir eksikliği anemisi ile tiroid hormonları arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Hayvanlarla yapılan çalışmalar sonucunda demir eksikliğinin plazma T3 ve T4'ün konsantrasyonlarını azalttığı, tiroid hormonunu deaktivasyonunu artırdığı, tiroid uyarıcı hormon düzeyinde önemli bir artırdığı, tiroid peroksidaz enzim aktivitesini azalttığı ve norepinefrin metabolizmasını bozduğu gözlenmiştir. Yapılan insan çalışmalarında ise demir eksikliği anemisinin, serum T4 ve T3 konsantrasyonlarını azalttığı, T4'ün T3'e periferik dönüşümünü azalttığı, T3 metabolizmasını bozduğu, hepatik T4-5'-deiyodinazı azalttığı ve dolaşımdaki tiroid uyarıcı hormon düzeyini artırdığı görülmüştür. Bu çalışmanın amacı erişkin hasta grubunda demir eksikliği anemisinin tiroid hormon düzeyleri ile arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif, tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmamızda Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğine Ekim 2022-Mart 2024 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası aynı tarihli herhangi bir sebeple serbest T4, TSH, hemogram, ferritin, demir, total demir bağlama kapasitesi, transferrin satürasyonu parametreleri istenilmiş olan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastaların hastanemiz yazılım sisteminden ulaşılacak olan serbest T4, TSH, hemogram, ferritin, demir, total demir bağlama kapasitesi, transferrin satürasyonu, yaş, cinsiyet, ek hastalık verileri kaydedildi. Tüm veriler girildikten sonra verilerin sonucuna göre demir eksikliği anemisi tanısı olan hastalar çalışma grubu, demir eksikliği tanısı olmayanlar kontrol grubu olacak şekilde iki grup oluşturuldu. Çalışmaya toplam 254 hasta dahil edildi. Gruplarda 127 hasta olması planlandı. Çalışmamızda bu iki grubun TSH ve serbest T4 düzeyleri karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 25.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Çalışmadaki istatistiksel analizlerde çift yönlü p değeri 0.05'in altındaki karşılaştırmalar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmamıza katılanların tamamını kadınlar oluşturuyordu (%100). Hasta grubunda yaş ortalaması 37,2 ± 8,6 ve kontrol grubunda olarak 35,7 ± 10, saptanmıştır. Çalışmamızın grupları arasında yaş ortalamaları açısından fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Iron deficiency anemia is a significant global public health issue that affects both developed and developing countries, impacting individual health, quality of life, and having social and economic repercussions on society. Although present at all stages of life, the prevalence is particularly high among vulnerable groups such as children under the age of five, women of reproductive age, and especially pregnant women. Studies conducted on both animals and humans have demonstrated a relationship between iron deficiency anemia and thyroid hormones.Animal studies have shown that iron deficiency reduces plasma T3 and T4 concentrations, increases thyroid hormone deactivation, significantly raises thyroid stimulating hormone (TSH) levels, decreases thyroid peroxidase enzyme activity, and disrupts norepinephrine metabolism. Human studies have found that iron deficiency anemia decreases serum T4 and T3 concentrations, reduces the peripheral conversion of T4 to T3, disrupts T3 metabolism, decreases hepatic T4-5'-deiodinase, and increases circulating thyroid-stimulating hormone levels. The aim of this study is to investigate whether there is a relationship between iron deficiency anemia and thyroid hormone levels in the adult patient population. Materials and Methods: Our study is a single-center, retrospective, descriptive study. We retrospectively screened patients aged 18-65 who presented to the Family Medicine Clinic of Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital between October 2022 and March 2024 and had tests for free T4, TSH, complete blood count, ferritin, iron, total iron-binding capacity, and transferrin saturation requested for any reason during the same period. The data of these patients, including free T4, TSH, complete blood count, ferritin, iron, total iron-binding capacity, transferrin saturation, age, gender, and comorbidities, were recorded from our hospital's software system.After entering all the data, patients diagnosed with iron deficiency anemia were categorized into the study group, while those without an iron deficiency diagnosis were categorized into the control group. A total of 254 patients were included in the study, with 127 patients planned for each group. In our study, we compared the TSH and free T4 levels between these two groups. Statistical analyses were conducted using the SPSS version 25.0 software package. Comparisons with a two-tailed p-value below 0.05 in the statistical analyses were considered statistically significant. Results: All participants in our study were female (%100). The mean age was 37.2 ± 8.6 in the patient group and 35.7 ± 10 in the control group. There was no difference in terms of mean age between the groups in our study.