Mathematical programming based exact and heuristic solution approaches for a clustering problem with localized feature selection
Yerelleştirilmiş özellik seçimi ile kümeleme problemi için matematiksel modellemeye dayalı kesin çözüm ve sezgisel çözüm yaklaşımları
- Tez No: 896788
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÜREL, PROF. DR. CEM İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kümeleme, iş ve bilimin farklı alanlarında yaygın olarak incelenen bir makine öğrenme problemidir. Yüksek boyutlu gerçek dünya verilerinin karmaşıklığı, geleneksel kümeleme yöntemleri için önemli zorluklar oluşturur. Özellik seçimi, kümeleme problemlerindeki yüksek boyutlulukla başa çıkmak için en çok kullanılan yaklaşımdır. Çoğunlukla, tüm kümeleri tanımlamak için ortak bir özellik kümesi seçilir. Yerelleştirilmiş özellik seçimi yaklaşımı, her küme için farklı özelliklerin önemli olabileceğini dikkate alır ve her küme için ayrı bir özellik kümesi seçer. Bu tezde, veri noktalarını gruplamayı, her küme için bir küme merkezi ve ilgili özellik kümesi seçmeyi amaçlayan bir kümeleme problemini ele alıyoruz. Amaç, veri noktaları ile küme merkezleri arasındaki Öklid mesafelerinin toplamını, her kümenin ilgili özellik kümesi üzerinde en aza indirmektir. Problem için iki Karma Tamsayı İkinci Dereceden Konik Programlama formülasyonu, bir matsezgisel yöntem ve yinelemeli bir sezgisel yöntem öneriyoruz. Önerilen yöntemlerin üretilen veri kümeleri üzerindeki hesaplama performansını sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Clustering is an unsupervised machine learning problem that is widely studied in different contexts of business and science. The complexity of real-world data, often characterized by high dimensionality, poses significant challenges to traditional clustering methods. Feature selection is the most used technique to cope with the high dimensionality in clustering problems. Most feature selection methods select a common set of features to define all clusters, which is called global feature selection. Localized feature selection methods consider that the relevant set of features may differ across the clusters and select a set of features for each cluster separately. In this thesis, we address a clustering problem that aims to group data points and select a cluster center and a set of relevant features for each cluster. The objective is to minimize the sum of Euclidean distances between data points and their cluster center over each cluster's relevant set of features. We propose two Mixed-Integer Second-Order Cone Programming formulations, a matheuristic method, and an iterative heuristic method for the problem. We present the computational performance of the proposed methods on generated data sets.