Ülkemizdeki bazı laboratuvarlar tarafından hazırlanan toprak analiz raporlarının bilimsel olarak değerlendirilmesi
Scientific evaluation of soil analysis reports prepared by some laboratories in our country
- Tez No: 896789
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Toprak analiz sonuçlarının raporlanması, analiz sonuçlarının düzenli, anlaşılır ve bilgilendirici bir şekilde sunulmasıdır. Türkiye'deki laboratuvarlarda kullanılan toprak analizi değerlendirme yazılımlarının ürettikleri raporlarda bir standart bulunmamaktadır. Bu durum, mevcut yazılımların raporlarında bazı hatalarla birlikte, toprak verimliliğini etkileyebilecek düzeyde yanlış bilgilendirmelerin olabileceğini göstermektedir. Bu tez çalışmasında toprak analizinin önemi şiddetle vurgulanmış ve toprak analizi, toprak analiz yöntemleri ve toprak analizi süreçleri hakkında çok yönlü bilgiler sunulmuştur. Bu çalışmanın amacı, ülkemizdeki toprak analiz laboratuvarları tarafından halen kullanılmakta olan toprak analiz raporlarının içeriğini, formatını ve gübreleme tavsiyesi amacıyla kullanımını incelemek ve iyileştirme önerileri sunmaktır. Mevcut laboratuvarlardan elde edilen analiz raporları incelenmiş ve bilimsel kıstaslara göre yeniden değerlendirilerek elde edilen bulgular neticesinde eksikliği hissedilen hususlarda ilaveler, güncellemeler ve yeni gelişmelere adaptasyon sağlanarak kullanımı kolay, web tabanlı yeni bir toprak analiz raporlama aracı geliştirilmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de aktif olarak hizmet vermekte olan bazı laboratuvarlardan alınan toprak analiz raporları materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma amacıyla test verisi olarak kullanılmak üzere tek bir laboratuvardan yeterli sayıda (100 adet) toprak analiz raporu temin edilmiştir. Bu araştırmada ayrıca ülkemizde faaliyet gösteren diğer birçok laboratuvarların hazırladığı başka raporlar da incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu çalışmada bilimsel araştırmanın pratik uygulamalara nasıl dönüştürülebileceğini gösteren önemli bir örnek ortaya konulmuştur. Geliştirilen çevre dostu bu programın, toprakların gerçek gübre ve ıslah maddesi ihtiyacını ortaya çıkaracak olması açısından da çiftçilere ekonomik olarak katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Reporting of soil analysis results is the presentation of analysis results in an orderly, understandable and informative way. There is no standard in the reports produced by soil analysis evaluation software used in laboratories in Turkey. This shows that there may be some errors in the reports of existing software, as well as misinformation that may affect soil fertility. In this thesis study, the importance of soil analysis is strongly emphasized and versatile information about soil analysis, soil analysis methods and soil analysis processes is presented. The aim of this study is to examine the content, format and use of soil analysis reports currently used by soil analysis laboratories in our country for fertilization recommendations and to offer suggestions for improvement. The analysis reports obtained from existing laboratories were examined and re-evaluated according to scientific criteria. As a result of the findings, a new, easy-to-use, web-based soil analysis reporting tool was developed by providing additions, updates and adaptation to new developments in the missing areas. In this study, soil analysis reports received from some active laboratories in Turkey were used as material. A sufficient number of soil analysis reports (100) were obtained from a single laboratory to be used as test data for research purposes. In this research, other reports prepared by many other laboratories operating in our country were also examined and evaluated. This study provides an important example of how scientific research can be transformed into practical applications. It is expected that this environmentally friendly software will contribute economically to farmers as it will reveal the real need for fertilizer and amendment in the soil.