A land full of drink and drinkers: Aspects of the wine trade in late twelfth and early thirteenth century England
İçki ve içici dolu bir ülke: 12. yüzyıl sonu ve 13. yüzyıl başı İngiltere'de şarap ticareti
- Tez No: 89682
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL LATİMER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
 - Yıl: 1999
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
İngiltere'nin 12. yüzyıl sonları ve 13. Yüzyıl başlarında Fransa ile yaptığı şarap ticareti akademik olarak derinlemesine incelenmemiştir. Bu dönem İngiltere ile Fransa arasında şarap ticaretinin artışına tanıklık etmiştir. İngiltere'nin Fransa'da sahip olduğu toprakların doğurduğu problemler şarap ticaretinin seyrini kısmen etkilemiş ancak Manş denizi üzerindeki şarap filolarının akışını hiçbir zaman azaltmamıştır. Kral John hükümeti bu muazzam ticarete ayrı bir önem vermiş ve kontrolü altında tutmaya çalışmıştır. Ticaret hacmini ve dolayısıyla gelirlerini artırmaya yönelik yasal düzenlemeler ve ayrıcalıklar şarap tüccarına tanınmıştır. Bu uygulamalar Ortaçağın bu değerli içeceğinin İngiltere'de hem ticaretinin hem de tüketiminin artmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
English wine trade in late twelfth-and early thirteenth- century is not thoroughly examined by the scholars of the economic history of medieval Europe. This period witnessed an increase in the commerce of wine between England and France. Troubles on the continental possessions of England somehow affected the course of the wine trade, but never decreased the flow of wine fleets through the Channel. The government of King John paid a particular attention to this voluminous trade and tried to control it. Regulations and also privileges aiming to increase the volume of the wine trade and, hence the revenues from this commerce were imposed on wine merchants. These operations caused an increase in the trade and in the consumption of this valuable commodity of the Middle Ages in England.