The Refuqee crisis (legal and political implications)
Mülteci krizi (hukuki ve siyasi etkileri)
- Tez No: 89681
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Son yıllarda, dünya ciddi insan haklan ihlalleri ve şiddet boyutuna ulaşan anlaşmazlıklara sahne olmuş ve bunun sonucunda da kitlesel mülteci akınlarıyla karşılaşmıştır. Mülteci sayılan kriz noktalanna ulaştıkça, uluslararası topluluk bu konuya başka bir yaklaşımla bakmaya başlamıştır. Günümüzde, mülteciler sadece insani bir kaygı olarak değil, aynı zamanda hukuki ve siyasi etkileri olan uluslararası bir sorun olarak görülmektedir. Bu tezin amacı, şu anda varolan uluslararası mülteci sorununu düzenleyen sistemin tarihsel sürecini incelemenin ve bu sistemin temel örgütü olan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) karşılaştığı sorunlan ortaya koymanın yanı sıra, Soğuk Savaş sonrası mülteci sorununun niteliğini ve uluslararası siyasetteki etkilerini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the recent years, the world has experienced severe human rights abuses and many conflicts that turned into violence, which consequently produced massive refugee flows. As the numbers increased to crisis levels, the international community started to adopt a new approach to refugee issues. Today, refugees are no longer considered as a humanitarian concern, but as a global problem with legal and political implications. As well as presenting a historical overview of the existing international refugee regime, and pointing out to the challenges facing the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) as the core organization in this regime, this thesis aims to underline the nature of the refugee problem in the post-Cold War era and its implications on international politics.