Asymmetric climate policies: Impacts and implications for trade and environment
Asimetrik iklim politikaları: Ticaret ve çevre için etkileri ve sonuçları
- Tez No: 896859
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DİLVİN TAŞKIN YEŞİLOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Uluslararası Ticaret, Finance, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Net sıfır ve iklim nötrlüğü hedefleri gibi iddialı küresel iklim hedefleri, çevre düzenlemelerinin sıkılığının artmasına yol açmıştır. İklim hedeflerine küresel anlamda ulaşılması gerekse de düzenlemeler sadece belirli bölgelerde uygulanmaktadır. Dünyanın bir kısmı iklim düzenlemelerini giderek daha sıkı şekilde uygularken, diğer bir kısmı ise iklim değişikliğine aynı hassasiyetle tepki vermemektedir. Ülkeler arasında çevre düzenlemelerindeki asimetri, kirlilik sığınaklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada dünyanın en sıkı Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) olan Avrupa Birliği ETS'si (AB ETS) ticaret kanalı ile karbon sızıntısı açısından incelenmiştir. Karbon yoğun en önemli üç ürün olan çimento, demir-çelik ve alüminyum ürünlerinin AB ETS bölgesine ithalatı, AB ETS'sinin başlatıldığı 2005 yılından 2021 yılına kadar analiz edilmiştir OECD Çevresel Sıkılık Endeksi'ni bağımsız bir değişken olarak dahil ederek ticaretin çekim modeli kullanmıştır. AB ETS'de yer alan her ülke bireysel sistemler olarak ele alınmıştır. Bireysel sistemlerden elde edilen sonuçlar, modelin toplam AB düzeyinde yürütülmesiyle de doğrulanmıştır. En Küçük Kareler (EKK) yaklaşımının yanı sıra Tamamen Geliştirilmiş EKK, Dinamik EKK ve Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif yaklaşımları kullanılarak sağlamlık sağlanmıştır. Sonuçlar, çimento ve demir-çelik için AB ETS bölgesine ithalat kanalı yoluyla karbon sızıntısını doğrulamakta ve bireysel veya kıta bazlı işleyen ETS'ler yerine tek tip bir ETS'ye sahip olmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ambitious global climate targets such as net zero and climate neutrality goals led to an increase in the stringency of environmental regulations. Although climate targets need to be achieved globally, regulations are being implemented only in various countries. One part of the world is applying climate regulations with increasing stringency while the other part is not responding to climate change with the same level of sensitivity. This asymmetry in environmental regulations among countries has led to the emergence of pollution havens. In this study, the strictest Emission Trading System (ETS) in the world, the European Union ETS (EU ETS), has been examined in terms of carbon leakage via trade channel. The import of the three most significant carbon-intensive products, cement, iron & steel and aluminum, to the EU ETS region has been analyzed from the initiation of the EU ETS in 2005 to 2021. Gravity model of trade has been utilized by incorporating the OECD Environmental Stringency Index as an independent variable. Each country participating in the EU ETS have been treated as individual systems. The results obtained from individual systems also validated by conducting the model at the aggregate EU level. In addition to employing Ordinary Least Squares (OLS) approach, robustness was provided by employing Fully Modified OLS, Dynamic OLS, and Autoregressive Distributed Lag (ARDL) approaches. The results validate carbon leakage for cement and iron & steel via the import channel to the EU ETS region, while highlighting the importance of having a uniform ETS instead of individually or continent-based functioning ETSs.