Ortaçağ Avrupa'sında kent anlayışı (IV.-XI. Yüzyıl)
City understanding in medieval Europe
- Tez No: 896893
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL KÜÇÜKSİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
“Ortaçağ”dönemini başlattığını düşündüğümüz MS. III. yüzyıl krizi sonucunda Batı Roma İmparatorluğu'nun yavaş yavaş tarih sahnesinden çekilmesi ile birlikte Avrupa kentleri, İmparatorluk zamanındaki canlılığını yitirerek daha çok“korunma”ve az da olsa“ticaret”işlevini sürdürdü. Bununla birlikte Avrupa kentleri, Merovenj ve sonrasında kurulan Karolenj Devletleri zamanında bir nebze de olsa İmparatorluk zamanındaki gibi huzurlu bir ortama kavuştu. Ancak bu durumu uzun süre koruyamadı ve IX. yüzyıl sonu ile X. yüzyılda gerçekleşen Viking, Norman ve Macar kavimlerinin saldırılarıyla beraber Akdeniz'de Müslüman akınlarının oluşturduğu kriz sonucu eski günlerine yani III. yüzyıldaki durumuna geri döndü. XI. yüzyıl içinde Kilise Reformuyla birlikte“Tanrı Barışı”hareketinin etkisiyle sağlanan barış ortamı ve tüccar sınıfındaki artışla gelişim gösteren Avrupa kentleri, sayı olarak çoğaldı. Nitekim gelişmelerle Avrupa kentlerinde siyasi ve ekonomik nitelikteki bağımsız hareketler görülmüş ve bu da kilise ile seküler sınıf arasındaki mücadeleyi başlatmıştı. XI. yüzyılın son yıllarında ortaya çıkan Birinci Haçlı Seferi, bu mücadelenin bir sonucuydu ve kentler de bu hareketin gelişiminde önemli bir konumda bulunmaktaydı. Bu özellikleriyle Avrupa kentleri Birinci Haçlı Seferi'nin ilanıyla, seferin hazırlık ve lojistik kısmıyla alakalı birçok hadiseye şahitlik etmişti. Bu çalışma; IV. yüzyıl ile XI. Yüzyılın sonuna kadar olan zaman dilimi içinde Avrupa kent yapısını ve kentlerdeki siyasi, dini ve ekonomik durumu incelemeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
III AD, which we think started the“Medieval”period, the Western Roman Empire grudually withdrew from the stage of history as a result of the century crises, European cities lost their vitality during the Empire period and continued to function mostly as“protection”and to a lesser extent as“trade”. However, during the Merovingian and later Carolingian States, which were founded later, they achieved a somewhat peaceful environment, although not like the Empire period. But, they could not maintain this situation for a long time and returnet to their old days, that is, the situation of the III AD, as a result of attacks of the Vikings, Normans and Hungrians people, which took place at the end of the IX AD and the inside X AD, and the crisis caused by the Muslim raids in the Mediterranean. During the XI AD, European cities, which develop under the influence of the“Peace of God”movement along with the Church Reformation and the peace environment and the increase in the merchant class, increased in number. However, with the change the political and economic independent movements seen in these places and that's started the struggle between te church and the secular class. The First Crusade, which emerged in the XI AD, was a result of the struggle and cities were in an important position in th edevelopment of this movement and cities were in an important position in the development of this movement. The European cities, with these features and when declaration of the First Crusade, witnessed many events related to the preparation and logistics of the expedition. This study aims to examine the European urban structure and the political, religious and economic situation in the citien between the IV AD and the end of the XI AD.