Neural and ocular correlates of conceptual grounding in verbal interaction: A multimodal hyperscanning approach
Sözel etkileşimde kavramsal temel edinmenin sinirsel ve oküler örüntüleri: Bir çok kipli hiper tarama yaklaşimi
- Tez No: 896904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PERİT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Fizyoloji, Psikoloji, Linguistics, Physiology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Etkili iletişim,muhatapların belirsizlikleri nasıl çözecekleri konusunda anlaşmalarına ve kavramsal temsilleri paylaşılan anlamlara dönüştürmelerine bağlıdır.Bunu başarmak için,tüm katılımcıların anlam uyumluğu kurması,sürdürmesi ve sürekli adaptasyonu gereklidir,bu süreç iletişimde ortak temel edinme olarak bilinir.Ortak temel edinme üzerine yapılan önceki çalışmalar büyük ölçüde dilbilimsel ve göz hareketleri ile ilgili olguları araştırmışken,sinirsel örüntüler açıkça incelenmemiştir.Bu tezde,iletişimin sosyal yön –ortak temel edinme süreci– hipertarama ve sözel etkileşim analizi yaklaşımları birleştirilerek;EEG,göz izleme ve fNIRS cihazlarıyla çok kipli bir yaklaşımda araştırılmıştır. Etkili iletişim, muhatapların belirsizlikleri nasıl çözecekleri konusunda anlaşmalarına ve kavramsal temsilleri paylaşılan anlamlara dönüştürmelerine bağlıdır. Bunu başarmak için, tüm katılımcıların anlam uyumluğu kurması, sürdürmesi ve sürekli adaptasyonu gereklidir, bu süreç iletişimde ortak temel edinme olarak bilinir. Ortak temel edinme üzerine yapılan önceki çalışmalar büyük ölçüde dilbilimsel ve göz hareketleri ile ilgili olguları araştırmışken, sinirsel örüntüler açıkça incelenmemiştir. Bu tezde, iletişimin sosyal yön –ortak temel edinme süreci– hipertarama ve sözel etkileşim analizi yaklaşımları birleştirilerek; EEG, göz izleme ve fNIRS cihazlarıyla çok kipli bir yaklaşımda araştırılmıştır. Göz izleme sonuçları, ortak temel edinilmesiyle birlikte, paylaşılan gözbakışın önceliğini kaybettiğini ve açık sözlü iletişimin öncelik kazandığını gösterir. Muhataplar, yüksek iş yükü gerektiren görsel özellik çıkarmadan stabil ortak temelleri kullanmaya geçtikçe gözbakış entropisi azalır. EEG sonuçları, ön, orta çizgide, temporal, paryetal ve oksipital elektrotlarda delta, teta ve gama bantlarında artan beyinler arası senkronizasyonun, sürdürülen dikkat, hafıza süreçleri ve algıların bilinçli olarak aksiyonlara entegrasyonuyla uyumlu olduğunu ve bu süreçlerin iletişimde paylaşılan dilbilimsel bağlamlarla tutarlı olduğunu göstermiştir. Farklı frekans bantları üzerinde gözlenen senkronizasyon, işbirlikçi iletişimin doğasını ve pragmatik hizalamanın etkili iletişimdeki rolünü vurgular. fNIRS hipertarama sonuçları, cihaz arızası nedeniyle sonuçlanamamıştır. Ancak, tek cihazla yapılan hemodinamik yanıt analizi, deney koşullarının önlob oksijenlenmesi üzerindeki önemli etkilerini ortaya koyarak, bu bölgenin etkileşim ve iletişimdeki, çalışan bellek ve iletişim niyetiyle ilgili rollerini destekler. Bulgular, ikili iletişimin sözel ve sözel olmayan ipuçlarına ve çoklu senkronizasyona dayandığını, ortak zeminler kurulduğunda sinirsel ve göz hareketlerine dayalı temellerin de rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Effective communication depends on interlocutors agreeing on ambiguity resolution and constructing conceptual representations into shared meanings. To achieve this, continuous adaptation by all participants to establish and to maintain alignments is required, which is known as grounding in communication. Previous work on grounding has largely explored linguistic and ocular phenomena, whereas neural correlates have not been explicitly studied. In this thesis, hyperscanning and verbal interaction analysis approaches are combined to investigate the process of establishing a common ground –a social aspect of communication– using a multimodal approach that includes EEG, eye tracking, and fNIRS devices. Eye-tracking results indicated that with mutual alignment, shared gaze becomes less central with explicit verbal communication taking precedence. Gaze entropy reduces as interlocutors move from high workload visual feature extraction to utilizing common meanings. EEG results showed that increased inter-brain synchrony in the frontal, midline, temporal, parietal, and occipital electrode sites in delta, theta, and gamma bands, which aligns with sustained attention, memory processes, and conscious integration of perceptions into actions that all correlate with shared linguistic contexts in communication. The synchrony observed across frequency bands highlights the collaborative nature of communication and the role of pragmatic alignment in facilitating effective communication. fNIRS hyperscanning results were inconclusive due to device malfunctions; yet single device hemodynamic response analysis revealed significant effects of repeated trials and experiment conditions on PFC oxygenation, supporting the role of this region in interaction and communication in relation to working memory and communicative intent. The findings reveal that dyadic communication involves multiplex synchrony, relying on both verbal and non-verbal cues as they established a common ground, with neural and ocular underpinnings.