VUK ve TFRS kapsamında alacakların değerlemesi ve yönetimi: Borsa İstanbul'da işlem gören işletmeler üzerine bir araştırma
Valuation and manegement of receivables under the tax procedure law and Turkish financial reporting standards: An application on business transactions in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 896905
  2. Yazar: BAHADIR AŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küreselleşen dünyanın getirdiği rekabetçi koşullar, işletmeleri varlıklarını sürdürebilmeleri ve karlılıklarını artırabilmeleri için kredili mal veya hizmet satışı yapmaya yöneltmektedir. Kredili satışlar sonucunda oluşan ticari alacakların değerlemesi, finansal tablolara etkisi açısından büyük önem arz ederken, alacakların yönetimi işletmelerin faaliyetlerinde başarılı olmalarında büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada alacakların değerlemesi ve yönetimi üzerinde durulmuş, Borsa İstanbul'da işlem gören bankacılık sektöründeki 21 işletmenin finansal tablo ve dipnotları alacakların değerlemesi ve alacak yönetim politikaları çerçevesinde incelenmiş ve TFRS 9 kapsamında yer alan beklenen kredi zararı konusu irdelenmiştir. Çalışma sonucunda alacakların yönetimi hususunda bazı çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Competitive conditions brought by the globalizing world lead businesses to sell goods or services on credit in order to maintain their existence and increase their profitability. While the evaluation of trade receivables resulting from credit sales is of great importance in terms of its impact on financial statements, the management of receivables is of great importance for businesses to be successful in their activities. In this context, this study focused on the valuation and management of receivables, the financial statements and footnotes of 21 companies in the banking sector traded in Borsa Istanbul were examined within the framework of the valuation of receivables and receivables management policies, and the issue of expected credit loss within the scope of TFRS 9 was examined. As a result of the study, some inferences were made regarding the management of receivables.