Anahtar teslim inşaat sözleşmesi (EPC/Turnkey) ve FIDIC kapsamında incelenmesi
EPC/Turnkey contracts and examination under the FIDIC
- Tez No: 896931
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küresel ölçekteki teknolojik değişimler, insanların ve sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda sürekli bir gelişme ihtiyacını gerektirmektedir. Bu gelişmeler her alanda olduğu gibi inşaat sektörü ve endüstri projeleri alanında da etkili olmakta, sektörün teknolojik ilerlemeler ve artan talepler doğrultusunda kendini yenilemesini gerektirmektedir. İnşaat sektörünün bu dinamik yapısı, daha etkin, güvenilir ve pratik projeler ile modern sözleşme modellerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Bu kapsamda, devlet ve büyük ölçekli özel sektör inşaat projelerinde uygulanan“Anahtar Teslim/ EPC”yeni sözleşme modelleri, sektörün ihtiyaçlarına yanıt vermektedir. Bu yeni modellerden biri olan anahtar teslimi inşaat sözleşmesi, FIDIC kapsamındaki standart sözleşme modelleri ile sektördeki uygulamalara farklı bir bakış açısı getirmektedir. Anahtar teslimi inşaat sözleşmesi, projenin başlangıcından itibaren yüklenicinin geniş kapsamlı sorumlulukları üstlendiği bir sözleşme türüdür. Yüklenici, proje tasarımından inşaatın tamamlanmasından teslim edilmesine kadar ve hatta teslim edildikten sonra da dahil olduğu tüm süreçlerde ana sorumluluğu taşır. İş sahibi ise, proje başlamadan önce belirlenen ve genellikle risklerin çoğunun yüklenici tarafından üstlenilmesi dolayısıyla projenin piyasa değerinden daha yüksek olan sabit bir götürü bedeli ödemeyi kabul eder. Bu model, yatırımcılar ve iş sahipleri tarafından, öngörülebilir maliyet ve sürpriz maliyet artışlarından korunma avantajı nedeniyle tercih edilir. Yüklenici, projenin hem uygulanma risklerini hem de maliyet risklerini üstlenerek, aksi kararlaştırılmadıkça sözleşmenin yapım aşamasındaki tüm yükümlülüklerini üstlenir. Anahtar teslimi inşaat sözleşmesinin bu özellikleri, sözleşmenin kapsamlı bir şekilde ele alınıp incelenmesini ve bu karmaşadaki bir sözleşmenin hazırlanmasında kullanılan 2022 yılı itibariyle güncellenen FIDIC Gümüş Kitap kapsamında da değerlendirilmesini gerekli kılar.
Özet (Çeviri)
Technological changes on global scale necessitate continuous development in response to the needs of people and industries. These developments are also effective in the construction sector and industrial projects, necessitating the sector's renewal in line with technological advances and increasing demands. The dynamic structure of the construction sector paves the way for the realization of more effective, reliable, and practical projects and modern contract models. In this context,“Turnkey/EPC”new contract models applied in government and large-scale private sector construction projects responds to the needs of the sector. , The turnkey EPC contract which is one of the new models with standard contract models under FIDIC provides a different perspective on practices in the sector. A turnkey EPC contract is a type of contract where the contractor assumes extensive responsibilities from the beginning of the project. The contractor is responsible for all processes from project design, through the completion of installation, to delivery, and even after the delivery. The project owner agrees to pay a fixed lump sum price, usually higher than the market value of the project due to the majority of risks being assumed by the contractor, which is determined before the project starts. This model is preferred by investors and project owners for its predictable costs and protection against unexpected cost increases. The contractor assumes both the implementation risks and the cost risks, taking on all obligations during the contract's construction phase unless otherwise agreed. The characteristics of the turnkey construction contract necessitate a comprehensive examination of the contract, and its preparation, which must also be considered under the 2022 updated FIDIC Silver Book.